پناهندگی در کشور استرالیا

پناهندگی در کشور استرالیا وضعیت حقوق پناهندگی در استرالیا، تعریف پناهندگی، حقوق و تکالیف پناهندگان در استرالیا و موضوعاتی مشابه این همواره برای علاقمندان به مهاجرت به این کشور مورد سوال بوده است.

پناهندگی در کشور استرالیا مسئله ای است که بسیاری از افراد ممکن است به دنبال  اقدام از طریق آن باشند. از آنجایی که پناهندگی در کشور استرالیا در بین کشورها شایع است شاید کسانی که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند گمان نمایند که پناهندگی در کشور استرالیا به راحتی صورت می گیرد . اما ما در این مقاله سعی خواهیم نمود که مسئله پناهندگی و همچنین پناهندگی در کشور استرالیا را تشریح نموده و مسائل مربوط به آن را بیا ن نماییم. برای اطلاع از وضعیت پناهندگی در کشور های دیگر می توانید به سایت مهاجرتی MIE مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را در این خصوص کسب فرمایید. (این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

آیا پناهندگی در کشور استرالیا راه حل  مناسبی است؟ چه کسانی می توانند با پناهندگی به استرالیا مهاجرت کنند؟ چه حقوقی برای پناهندگان در استرالیا شناخته شده است؟

در ابتدا برای اینکه حقوق مربوط به پناهندگی در استرالیا را بررسی نماییم نیازمند این می باشیم که بدانیم چه تعریفی از مفهوم پناهندگی وجود دارد و به چه کسانی پناهنده گفته می شود و شرایط آن چیست؟ با مراجعه به  سایت مهاجرتی MIE  و از طریق   مشاورین حقوقی و مهاجرتی ما به تمام اطلاعات مربوط به امور مهاجرتی و بین المللی دست پیدا نمایید.

همانطور که قبلا در مقدمه بحث گفته شد منشا شناسایی حقوق مربوط به پناهندگی توسط کشورها تصویب کنوانسیون وضعیت حقوقی پناهندگان در سال 1951بوده است . تعریفی که کنوانسیون وضعیت حقوقی پناهندگان از پناهنده ارائه نموده است عبارت است از :

کسی که به دلیل ترس موجه از اینکه به دلیل نژاد ، مذهب، عقاید سیاسی، ملیت یا عضویت در برخی گرو های اجتماعی و داشتن عقاید سیاسی نحت شکنجه قرار گیرد در خارج از محل سکونت عادی خود به سر می برد و به علت این ترس  نمی خواهد و یا نمی تواند  خود را تحت حمایت آن کشور قراردهد.(این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

البته طبق کنوانسیون در شرایطی اشخاص از حقوق پناهندگی برخوردار نخواهند شد که آن موارد عبارتند از:

– افرادی که به طور داوطلبانه خود را مجددا تحت حمایت کشور متبوع خود قرار دهند .

– در صورتی که شخص تابعیت خود را از دست داده باشد و آن را مجددا تحصیل نماید .

– تابعیت جدیدی کسب کرده و از حمایت کشور متبوع جدید برخوردار شده باشد

– به طور داوطلبانه برای سکونت به کشور خود باز گردد .

– اوضاع و احوالی که سبب شده تا شخص  پناهنده شود از بین برود

بنابراین مطالبی که طبق تعریف اهمیت دارند این است که شخص باید خارج از کشور خود باشد ، دلیل آن ترس از آزار و شکنجه باشد، نشان دهد که در صورت برگشت مجازات خواهد شد، مجازات و شکنجه به دلیل حداقل یکی از مواردی باشد که در تعریف گفته شده است، و شخص اجبارا نمی تواند و نمیخواهد از حمایت دولت خود برخوردار شود.(این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

با توجه به اسناد بین اللملی پناهندگان نیز از حقوق و آزادی های بشری برخوردار خواهند شد که عبارتند از:

برخورداری از تمام حقوق و آزادی ها

حق زندگی و امنیت شخصی

منع هرگونه شکنجه ورفتار خلافت شؤون بشری

برابری همه افراد بشر در برابر قانون

حق عبور و مرور و انتخاب آزادانه محل اقامت

داشتن حق کار و حرفه

حق بهره مندی از آموزش و پرورش تا مرتبه عالی آن

پناهندگی در کشور استرالیا

بسیاری از پناهندگان در مرزهای کشورها از امنیت لازم برخوردار نیستند و این مسئله یکی از بحران های این مسئله می باشد و در برخی اوقات مجبور می شوند که مسیر های خطرناک را طی نمایند تا به کشور مقصد برسند .

کشور استرالیا از کشورهایی است  که موافقت نمود که در سال 2008-2009 حدود 13500 پناهنده و وارد شونده را بنابر ملاحظات بشر دوستانه بپذیرد. طرح پناهندگی برای افرادی است که در کشور خود در معرض آزار و اذیت می باشند و نیازمند اسکان مجدد هستند . و کشور استرالیا نیز حقوق مربوط به پناهجویان را به رسمیت شناخته است .در حال حاضر سیاست استرالیا براین است که افرادی که فاقد ویزای معتبر هستند و یا به طور غیر قانونی وارد کشور استرالیا می شوند را دستگیر می نماید.البته استرالیا تنها کشوری است که بازداشت پناهجویان را محدود کرده است . البته طبق  ماده 31 کنوانسیون افرادی که به طور غیر قانونی وارد کشور شده اند چنانچه فورا  خودرا به مراجع مربوط معرفی کرده و دلایل خود را ارائه نمایند  مجازات نخواهند شد.(این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

فایل های صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب پناهندگی در استرالیا

اشخاصی که می خواهند از طریق پناهندگی اقدام می کنند  از دو طریق وارد کشور استرالیا می شوند

 

یک – از طریق پناهندگی و طرح ویژه بشر دوستانه

دو- به عنوان پناه جو . پناهجو کسی است که به دنبال حمایت است  و به عنوان یک پناهنده آن کشور هنوز در انتظار پاسخ ارزیابی آن کشور می باشد که آیا شخص دارای شرایط پناهندگی می باشد یا خیر.

 

برنامه یا طرح ویژه بشر دوستانه(: ( SHPاین طرح برای افرادی است که خارج از کشور خود هستند و مورد آزار و یاتبعیض شدید قرار می گیرند به طوری ک حقوق بشر آنها  نقض می شود .برای در خواست ویزای SHP  باید یک پیشنهاد کننده ای که شهروند استرالیا  است ویا اقامت دائم   استرالیا را دارد و یا یک سازمان عمومی در استرالیا است مورد حمایت قرار گیرد. برای درخواست این ویزا افراد از نظر سلامت و شخصیت مورد بررسی قرار می گیرند و در این ویزا حمایت کمتری نسبت به ویزای پناهندگی انجام می شود.(این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

در سال 2007-2008   و همچنین بعد از جنگ جهانی دوم از بیش از 5 کشور دنیا به عنوان پناهنده و طرح های حقوق بشر از کشورهایی مانند  آلمان ، سودان . افغانستان ،عراق و… به استرالیا مهاجرت کردند در 60 سال گذشته استرالیابه  700.000 پناهنده و افرادی که نیازمند حمایت  حقوق بشری بودند اقامت دائم داده است. که بسیاری از پناهندگان گذشته در استرالیا در تجارت ، آموزش ،حکومت ، هنر ، ورزش  و زندگی اجتماعی تبدیل به افراد برجسته ای در استرالیا شده اند.

چگونگی در خواست پناهندگی و حمایت حقوق بشری در استرالیا

افرادی که می خواهند به عنوان پناهنده و یا شخصی که حقوق بشر او نقض شده است در استرالیا پناهنده شوند باید توسط اشخاص واجد شرایط و یا سازمان های مربوطه تایید شوند که این اشخاص کسانی هستند که شهروند استرالیا بوده و یا اقامت دائم استرالیا را داشته و یااینکه از شهروندان واجد شرایط نیوزلند باشند . و سپس برای تکمیل فرم مخصوصی که وجود دارد اقدام نمایند.(فرم 681و842 ).ویزاهایی که در این زمینه در استرالیا صادر می شود عبارتند از :

 

پناهندگی Sub      200 می تواند با این ویزا به طور نامحدود در استرالیا بماندواعضای خانواده خودرا برای اقامت دائم پیشنهاد دهد(به عنوان حامی )
برنامه حقوق بشر 201 می تواند در استرالیا زندگی ،کار،وتحصیل نماید واعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد
نجات ضروری 203 می تواند در استرالیا زندگی ،کار وتحصیل نماید واعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد
زنانی که در خطر هستند 204 می تواند در استرالیا زندگی ،کار وتحصیل نماید واعضای خانواده خود را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد

مراحل در خواست پناهندگی در کشور استرالیا

یک_ ابتدا فرد باید فرد مخصوص 681 را  به دقت خوانده  و تماما تکمیل نماید.

دو- شخص باید فردی و یا سازمانی که در استرالیا است را به عنوان پیشنهاد دهنده پیدا نماید و چنانچه شخص است مدارک او دال بر تایید او به عنوان شهروند استرالیا  و یا مقیم دائم بودن   باید ارائه شود. و چناچه سازمان و ارگان مربوطه در استرالیا است نام و مشخصات و تاییدیه آن .

سوم . ارسال مدارک  فوق به در خواست کننده پناهندگی  ، فرم 842 نیز باید ارسال گردد.

چهار: زمانی که در خواست کننده این مدارک را در یافت نمود باید فرم 842 را بر اساس فرم 681 به دقت تکمیل و امضا نماید.

پنجم:  اشخاص استرالیایی باید فرم امضا شده 681 و فرم 842  (ویزای حمایت  ازحقوق بشر)را به دستگا ه های مربوطه ارسال نمایند.

چنانچه شخص پیشنهاد دهنده بخواهد که پناهنده در میانه شرق ساکن شود باید مدارک را به مرکز رسیدگی به حمایت های ویژه حقوق بشرویکتوریا ارسال نماید.(این مقاله با عنوان پناهندگی در کشور استرالیا متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

و چنانچه شخص پیشنهاد دهنده بخواهد پناهنده در هر کشور دیگری از جمله افغانستان و پاکستان ساکن شود مدارک را باید به مرکز رسیدگی به حمایت های حقوق بشری NSW ارسال کند .

در جمع بندی مطالبی که گفته شد پناهندگی در استرالیا شرایط و ضوابط خاص خودرا دارد. و کسانی که می خواهند با پناهندگی در استرالیا در این کشور اقامت نمایند باید  ویزای متناسب باآن را اخذ نمایند. و اشخاص نمی توانند بدون مجوز با پناهندگی وارد کشور استرالیا شوند. و برای پناهندگی در استرالیا دو نوع راه وجود دارد که شخص باید ویزای پناهندگی در استرالیا و یا حقوق بشر اخذ نماید و یا به عنوان پناهجو ویزای مربوطه را دریافت کند  . برای مطالعه منابع بیشتر در زمینه پناهندگی می توانید به سایت مهاجرتی MIE مراجعه و یا از مشاورین ما مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

منابع

https://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/60refugee.htm#i

The 1951 Refugee Convention

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/Visa-listing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *