کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی(رنگ)اتحادیه اروپا 2018

کارت ابی اتحادیه اروپا یا همان بلو کارت blue card ، که از طریق برخی از کشورهای اروپایی میتوانید آن را دریافت نمایید . در این مقاله توضیحاتی درباره کارت ابی اتحادیه اروپا آبی بیان شده است. ایا شرایط دریافت کارت آبی را میدانید؟ ایا میدانید چه کسانی حق استفاده از کارت ابی را دارند؟ مراحل کسب کارت ابی چگونه است؟ ایا قصد مهاجرت به کشور المان را دارید؟ ایا تا بحال نام بلو کارت المان را شنیده اید؟ ایا تمایل دارید در کشور المان مشغول به کار شوید؟ مایلید بدانید چگونه میشود ویزای کار المان را دریافت نمود و موفق به مهاجرت به آلمان شد ؟ ایا درباره بلو کارت اطلاعاتی دارید؟ ایا در پی بدست اوردن کارت ابی هستید؟

موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE، یکی از بزرگترین موسسه های مهاجرتی در خاورمیانه، سعی دارد تمامی اطلاعات مفید در زمینه ی اخذ کارت ابی اروپا را در این مقاله برای شما عزیزان ارایه دهد. اگر به دنبال پاسخ سوالات خود هستید پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها  مطالعه بفرمایید.و جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ کارت ابی اروپا،میتوانید همواره با تمامی دفاتر ،تماس حاصل نموده و از طریق مشاورین با تجربه ی این دفاتر به صورت رایگان و تلفنی ،مشاوره ی تخصصی دریافت نمایید.

تاریخچه

شورای اروپایی لیسبون در مارس 2000 هدف تبدیل شدن به رقابتی ترین و پویاترین اقتصاد دانش بنیاد در جهان که توانایی رشد اقتصادی پایدار با مشاغل بیشتر و بهتر و انسجام اجتماعی بیشتر را داشته باشد، برای جامعه تعیین نمود.

در اکتبر 2007، کمیسیون اروپایی دو طرح اتخاذ نمودند. طرح اول برای ایجاد یک چارچوب رهنمودی به منظور پذیرش مهاجران ماهر و تحصیل کرده در اتحادیه اروپا بود که بعدها با عنوان بخش‌نامه کارت آبی  اتحادیه اروپا شناخته شد. طرح دوم متضمن ساده سازی روش های مهاجرت با اختصاص متقاضیان به یک روش واحد یعنی بخش‌نامه مجوز واحد است. در می 2009، شورای اروپایی بخش‌نامه کارت آبی  اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. در دسامبر 2011، بخش‌نامه مجوز واحد تصویب شد.

آنان با کمک هم طرح کارت آبی اتحادیه اروپا را ایجاد نمودند که تقاضا محور و شامل اقامت و اجازه کار بود.

به نقل از خوزه مانوئل باروسو:

«مهاجرت نیروی کار به اروپا رقابتی بودن را تقویت نموده و در نتیجه موجب رشد اقتصادی می شود. این مسئله همچنین در مقابله با مشکلات جمعیتی ناشی از افزایش سن جمعیت کمک کننده است».

اهداف

طرح کارت آبی اتحادیه اروپا با این هدف صورت گرفت تا اروپا را به مقصد جالب توجه تری برای افراد حرفه ای در خارج از اتحادیه اروپا مبدّل سازد. تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از انگلستان، دانمارک و ایرلند در طرح کارت آبی اتحادیه اروپا مشارکت داشتند.

افراد بسیار مجرّب در گذشته کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا را به عنوان مقصد انتخاب می کردند. ابتکار عمل اروپایی خصوصیات متمایزی دارد که کمک می کند تا اروپا به مطلوب ترین مقصد مهاجرت در جهان مبدل شود. این ویژگی ها عبارتند از:

  • شرایط کاری و درآمد برابر با شهروندان
  • رفت و آمد آزاد به کشورهای حوزه شنگن
  • برخورداری از یک سری حقوق اجتماعی و اقتصادی (به عنوان مثال، مزایای بیکاری)
  • شرایط مساعد برای بودن با خانواده
  • چشم انداز اقامت دائم
  • آزادی انجمن

شرایط

سه شرط اساسی برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا وجود دارد.

  • شهروندی غیر اتحادیه اروپا
  • تحصیل کرده یا متخصص (دارای مهارت)
  • پیشنهاد قرارداد کار و یا ایجاد شغل

مشخصات شما در شبکه کارت آبی اتحادیه اروپا دارای عملکرد دوگانه است: اولاً می توان با استفاده از آن از کارفرمایان خواست تا به شما قرارداد کار پیشنهاد کنند. دوماً، می توان با استفاده از آن به ارائه درخواست خود پرداخت.

 

 

کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان

ایا زندگی و کار در آلمان که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است را دوست دارید؟

کارت آبی اتحادیه اروپا مشابه کارت سبز در ایالات متحده آمریکا، فرصت و حق کار و اقامت در اتحادیه اروپا را در اختیار کارکنان ماهر با تحصیلات بالا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می گذارد. با ثبت نام در شبکه ما، کار پیدا کنید و برای کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان و یا هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا درخواست دهید.

حق استفاده از کارت آبی اتحادیه اروپا

عنوان جدید اقامت به طور رسمی کارت آبی اتحادیه اروپا خوانده می شود. افرادی که حق برخورداری از کارت آبی اتحادیه اروپا را دارند، عبارتند از:

فارغ التحصیلان دانشگاه

پیش شرط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا مدرک دانشگاهی و همچنین قرارداد کار با درآمد خالص حداقل 46.400 یورو است. اثبات تقدم و اثبات شرایط کاری مشابه مشخص می شود و بنابراین ورود به این روش بسیار سریع‌تر است. امکان دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان بدون مدرک دانشگاهی وجود ندارد.

افراد با شایستگی بالا(مجرّب)

برای افراد شایسته در کسری مشاغل حدود درآمد حتی می تواند پایین تر باشد. در این مورد حدود درآمد خالص 38.688 یورو است. این مشاغل، عمدتاً مهندسان، دانشگاهیان و کارکنان با مهارت مشابه در زمینه اطلاعات و ارتباطات و همچنین پزشکان است. در اینجا، اثبات پیش شرط لازم نیست مگر این که شرایط کار مشابه باشد. در مشاغلی که به اصطلاح «علاقه خاص شهروندان غیر اتحادیه اروپا» حدود درآمد پایین تر است. برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا به عنوان ریاضیدان، دانشمند، مهندس، دکتر و یا کارکنان دارای مهارت در زمینۀ IT حدود درآمد خالص 38.688 یورو در سال وجود دارد.

چه کسانی می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند؟

کارکنان مجرب و ماهر و دانشگاهیان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا به عنوان مجوز کار ساده و محدود درخواست دهند. این درخواست باید به وزارت خارجه مسئول ارسال شود. وزارت خارجه غالباً در همان محل ناحیه اداری قرار دارد (سطح اداری میانی). وزارت خارجه باید به وزارت کار و آژانس استخدام در مورد تصمیم گیری آنها در رابطه با کارت آبی اتحادیه اروپا اطلاع دهد.

شرایط درخواست

مدرک دانشگاهی آلمانی، مدرک دانشگاهی خارجی که مورد قبول باشد یا مدرک دانشگاهی خارجی است که مشابه مدرک آلمانی باشد.

بخش مرکزی برای خدمات آموزش خارجی (ZAB) یک پایگاه داده آنلاین ارائه می دهد که در آن می‌توان بررسی کرد که کدام مدارک دانشگاهی خارجی در آلمان پذیرش می شود. در صورتی که این پایگاه داده اطلاعات مفیدی ارائه نمی دهد، متقاضیان کارت آبی اتحادیه اروپا باید درخواست بررسی شخصی مدرک خود را ارائه دهند. این بررسی رایگان نیست و باید به وزارت خارجه ارائه شود.

قرارداد کار واجد شرایط

باید قرارداد کار واجد شرایط را ارائه داد و باید مشخص شود که درآمد خالص سالانه حداقل 46.4000 یورو یعنی 3.867 در ماه باشد (خالص). درآمد خالص سالانه 38.688 یورو، یا 3.224 یورو در ماه (خالص) هم در برخی از بخش های دارای کمبود کفایت می کند. در حال حاضر این مشاغل عبارتند از: دانشمندان، ریاضی دانان، معماران، مأموران برنامه ریزی، برنامه ریزان شهری، مدیران ترافیک، طراحان، مهندسان، دانشمندان مهندس، پزشکان (شامل دندان‌پزشکان نمی‌شود) و همچنین کارکنان ماهر دانشگاهی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات.

موافقت آژانس فدرال برای کار

در صورت ارائه گواهی کارشناسی ارشد آلمانی و حصول درآمد خالص سالانه حداقل 46.400 یورو یا حداقل 38.688 یورو در حرفه که دچار کمبود کارکنان است، نیازی به موافقت فدرال آلمان نیست.

تأیید بازار کار الزامی است

پذیرش وزارت کار لازم است، در صورتی که مدرک دانشگاهی خارجی تایید شود و نیاز به قرارداد کار در بخش کسری وجود دارد.

مجوز حرفه ای بودن

اگر مقررات دیگری برای مجوز حرفه ای بودن (برای مثال در بخش پزشکی، و یا مهندسان بخش) وجود داشته باشد، مجوز باید پیش از تحویل کارت آبی اتحادیه اروپا ارائه شود.

محل زندگی در بخش وزارت خارجه منطقه ای

وزارت خارجه منطقه ای تنها هنگامی امکان دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا را می دهد که متقاضیان در منطقه در حوزه مسئولیت آن زندگی کنند. بنابراین، اجازه برای ماندن الزامی است.

البته این واقعیت، به این معنی است که متقاضی در حال حاضر به دلیل دیگری حق اقامت دارد. در بیشتر موارد دیگر، باید از قبل برای ورود به آلمان درخواست ویزا داد. این کار را می توان در سفارت آلمان انجام داد. پس از آن نیاز به ارائه درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان است. این کار را می توان در وزارت خارجه انجام داد.

مدارک مورد نیاز متقاضیان:

– پاسپورت معتبر

– یک عکس جدید بیومتریک: اندازه عکس باید 35 میلی متر در 45 میلی متر باشد و صورت شخص را به صورت تمام رخ، با نگاه مستقیم به دوربین نشان دهد. حالت چهره متقاضی باید خنثی و دهان او بسته باشد. پس زمینه باید روشن باشد.

– گزارش دانشگاهی: در صورت نیاز ارزیابی ZAB.

– قرارداد کار یا پیشنهاد کار دائم

– فرم: درخواست اعطای عنوان اقامت (ترجمه عبارت به زبان آلمانی). اجازه اقامت می‌تواند تنها با ارائه درخواست صریح داده شود.

– فرم: درخواست مجوز اشتغال (ترجمه عبارت به زبان آلمانی). این کار تنها در صورتی لازم است که موافقت آزانس فدرال کار مورد نیاز باشد.

– فرم: شرح محل کار (ترجمه عبارت به زبان آلمانی). تنها در صورتی لازم است که موافقت آژانس فدرال برای کار مورد نیاز باشد.

اعتبار سنجی از کارت آبی اتحادیه اروپا

اجازه اقامت به مدت 4 سال

کارت آبی اتحادیه اروپا برای مدت زمان قرارداد کار معتبر است، اما در ابتدا حداکثر 4 سال اعتبار دارد. با دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا برای اولین بار حداکثر به مدت 4 سال و یا به مدت زمان قرارداد کار علاوه بر 3 ماه اعتبار دارد. صاحبان کارت آبی اتحادیه اروپا اجازه اقامت پس از 3 سال را دریافت می‌کنند در صورتی که قرارداد آنان همچنان معتبر باشد. در صورتی که صاحب کارت آبی اتحادیه اروپا دانش زبان (آلمانی) در سطح B1 داشته باشد، اجازه اقامت تنها پس از 2 سال داده می شود.شما متقاضی محترم اگر برای دریافت مدرک زبان المانی خود دچار مشکل هستید،میتوانید از طریق کلاسهای انلاین  زبان المانی موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE،یکی از بزرگترین موسسه های مهاجرتی خاورمیانه، اقدام نمایید.

فارغ التحصیلان دانشگاه

فارغ التحصیلان دانشگاه مزایای بیشتری به سبب این سیستم جدید دارند. دانشگاهیان می توانند برای نیمی از سال ویزا دریافت کنند، در صورتی که اطمینان حاصل شود که درآمد کافی برای گذران زندگی دارند. آنها در این مدت می توانند برای پیدا کردن یک شغل دائم در آلمان تلاش کنند.

فارغ التحصیلان خارجی یک دانشگاه آلمانی حتی مزایای بیشتر در یافتن کار پس از اتمام دانشگاه دارند. آنها می توانند 120 یا 240 روز به صورت پاره وقت در کنار تحصیل کار کنند. پیش از معرفی کارت آبی اتحادیه اروپا این حدود 90 روز تمام یا 180 روز پاره وقت بود. فارغ التحصیلان یک دانشگاه آلمانی در حال حاضر می‌توانند به جای 12 ماه، 18 ماه برای پیدا کردن شغل مناسب زمان داشته باشند. فارغ التحصیلان برنامه های کارآموزی یک سال تمام برای پیدا کردن شغل مناسب زمان دارند و در این مدت هر دو گروه آزادانه و بدون محدودیت می توانند کار کنند.

کار در آلمان

آیا شهروند خارجی اجازه کار در آلمان دارد؟

معمولاً، مهاجران تنها زمانی که هیچ فرد آلمانی مناسب یا تبعه ممتاز خارجی در هیچ جای آلمان برای شغل مورد نظر موجود نباشد، به بازار کار آلمان دسترسی دارند. این به آن معنی است که اتباع کشورهایی که بخشی از منطقه اقتصادی اروپا نیستند، نیاز به اجازه اقامت دارند که به صراحت آنها را برای کار در آلمان تایید کند.

در مورد کارگران غیر ماهر و با توانایی پایین، دسترسی به بازار کار در آلمان همچنان بسیار محدود است.

با این حال، اتباع خارجی واجد شرایط، مانند فارغ التحصیلان دانشگاه می توانند به عنوان مهاجران قانونی به آلمان بیایند. آنها می توانند در اینجا اقامت طولانی مدت بگیرند.

سیستم کارت آبی اتحادیه اروپا

در 1 اوت 2012 سیستم کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان برقرار شد. افراد دارای مدرک دانشگاهی شناخته شده یا مدرکی قابل مقایسه با مدرک آلمانی دسترسی آسان تری به بازار کار آلمان دارند. آنها برای دریافت کارت آبی، باید تایید مدارک تحصیلی خود و پیشنهاد کار دائمی ارائه دهند. پیشنهاد کار باید درآمد خالص سالانه حداقل 46،400 یورو داشته باشد. به این ترتیب، موافقت آژانس اشتغال فدرال ضروری نیست. امکانات و مقدمات کارت آبی اتحادیه اروپا برای اتباع خارجی مجرب با پیش زمینه در ریاضیات، IT، علوم طبیعی یا فن آوری و همچنین پزشکان اعمال می شود. نیاز است که درآمد یکسانی نسبت به کارکنان آلمانی به آنها ارائه شود و درآمد ناخالص سالانه آنها حداقل 38.688 یورو باشد. البته در اینجا موافقت آژانس اشتغال فدرال لازم است. افراد خود اشتغال می توانند اجازه اقامت بگیرند، در صورتی که کسب و کار برنامه ریزی شده آنها همراه با اساس مالی و تأثیر اقتصادی آن در جهت منافع اقتصادی آلمان یا مطابق با نیاز منطقه ای خاصی ارزیابی شود.

جزئیات دسترسی به بازار کار آلمان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا

اتباع خارجی که می خواهند در آلمان کار کنند یا به این خاطر در آلمان ساکن شده اند، نیاز به مجوز اقامت دارند. این مجوز برای خارجی هایی که شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و یا منطقه اقتصادی اروپا (EWR) و یا شهروند سوئیس نباشند، لازم است.

برای خارجی هایی که شهروندان اتحادیه اروپا هستند، این قوانین اعمال نمی شود. تنها شهروندان رومانی یا بلغارستان نیاز به مجوز برای کار به عنوان شهروندان غیر اروپایی دارند. مجوز کار ضروری برای اتحادیه اروپا (ترجمه عبارت به زبان آلمانی) در آژانس فدرال مسئول کار قابلاعمال است.

اشتغال در آلمان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مهیا است، تنها زمانی که عنوان اقامت به آنها این امکان را بدهد. در واقع، عنوان اقامت (ویزا) باید قبل از ورود به آلمان ارائه شود. این کار را می توان در سفارت آلمانی مسئول انجام داد. شهروندان استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، جمهوری کره، نیوزیلند یا ایالات متحده آمریکا می توانند عنوان محل اقامت خود را پس از ورود به آلمان دریافت کنند. آغاز کار باید پس از دریافت عنوان محل اقامت باشد.

ورود شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به بازار کار در آلمان از طریق قانون مدون (قانون کار) محدود شده است. تنها گروه های خاصی از متخصصان حق ورود به بازار کار آلمان را دارند. معمولاً، اجازه مدیریت کار لازم است. برای کارکنان دارای تخصصص کمتر، امکانات کار در اینجا نادر است. در مورد کارکنان با مهارت، مانند، کارگران ماهر و متخصص، امکان مهاجرت قانونی و چشم انداز اقامت طولانی تر در آلمان وجود دارد.

از 1 اوت 2012 دسترسی به بازار کار آلمان برای فارغ التحصیلان دانشگاه که دارای مدرک دانشگاهی مورد تایید یا مدرکی مشابه مدرک آلمانی باشد، آسان تر بوده است. بنابراین، مبنای آن از طریق قواعد قانون محل اقامت در رابطه با کارت آبی اتحادیه اروپا ایجاد شد. تایید صلاحیت ضروری است که تایید پیشنهاد کار دائم با درآمد ناخالص سالانه 46.400 یورو است. در این موارد، اجازه وزارت کار فدرال لازم نیست. در مورد کارکنان ماهر در زمینه های: ریاضیات، انفورماتیک، علوم و تکنولوژی و همچنین پزشکان برخی مزایا وجود دارد و قواعد کارت آبی اتحادیه اروپا نیز تا زمانی که تعداد آنها برابر با آلمانی ها در همان کار باشد، صدق می کند، البته آنها باید حداقل 38.688 یورو درآمد داشته باشند. واقعیت مهمی که در این مورد مشهود است، این است که آژانس فدرال کار باید اجازه کار بدهد.

یک قانون ساده در رابطه با ورود به بازار کار آلمان برای دانشمندان، مدیران بسیار مجرب، کارکنان پیشرو و متخصصان وجود دارد.

بررسی اجازه کار

بررسی اجازه کار عبارت از بررسی سریع احتمالات بازار کار است.

کارآموزی در آلمان

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می توانند حق اقامت در آ لمان را در حین کارآموزی به دست آورند. در این مورد، موافقت آژانس فدرال آلمان ضروری است. وزارت مدیریت کار پیش از دادن مجوز، بررسی می کند که اگر در سراسر کشور متقاضیان آلمانی یا متقاضیان ارجح تر وجود داشته باشد. فارغ التحصیلان مدارس آلمان در کشورهای خارجی که بخواهند یک دوره کارآموزی در اشتغال معتبر یا قاعده مند داشته باشند، می توانند بدون اجازه از آژانس فدرال کار، مجوز اقامت بگیرند.

ویزا برای یافتن کار در آلمان

فارغ التحصیلان دانشگاه با مدرک دانشگاهی آلمانی یا دیگر مدارک شناخته شده، و یا مدرک خارجی که قابل مقایسه با مدرک آلمانی باشد، اجازه ورود به آلمان و یافتن شغل در اینجا را دارند. آنها ویزای کارجویی برای جستجوی کار خود دریافت کرده و تا شش ماه مجاز به اقامت در آلمان برای پیدا کردن کار می باشند. آنان باید ثابت کنند که در مدت اقامت خود در اینجا پول کافی برای گذران زندگی دارند. ممکن است زمانی که جویای کار هستند، اصلاً کار نکنند، چرا که ویزای کارجویی به آنها اجازه کار بر مبنای خود اشتغالی و یا غیر آن را نمی‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  بلو کارت اروپا با مشاورین و وکلای مجرب موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل نمایید . لازم به یادآوری است موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE ، یکی از بزرگترین موسسه های مهاجرتی خاورمیانه است و جهت دادن مشاوره های مهاجرتی در خدمت شما عزیزان میباشد.برای انجام هر گونه مشاوره ای جهت اخذ بلو کارت اروپا پیش از هر اقدامی با مشاوران متخصص در امور بین الملل و مشاورین مشاوره ای و مهاجرتی MIE  در اتریش مشورت کرده  و پس از کسب اطلاعات در این زمینه تصمیم خود را اخذ کرده و اقدام نمایید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *