کار در کشور اتریش

کار در کشور اتریش چگونه است؟ شرایط کار در کشور اتریش به چه نحوی است؟ آیا برای کار در کشور اتریش باید زبان خاصی یاد گرفت؟ آیا قصد مهاجرت برای کار در کشور اتریش دارید؟آیا می توان از موسسات کاریابی برای پیدا کردن کار در کشور اتریش استفاده نمود؟ آیا قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارید؟ و اینکه از انواع مختلف مهاجرت طریق کاری مدنظرتان می باشد؟ و آیا سوالاتی درمورد انواع ویزای کاری کشور اتریش دارید؟ و اینکه می خواهد بدانید شرایط کار در کشور اتریش به چه صورت می باشد؟ لذا توصیه می نمائیم مقالۀ حاضر را مطالعه نمود و در صورتیکه اطلاعات ارائه شده جواب گوی نیاز های شما خواننده گرامی نباشد توصیه می نمائیم از طریق تماس با مشاوران مجرب مؤسسۀ مشاوره ای MIE از راهنمائی های دلسوزانۀ مشاوران مجرب ما استفاده نموده تا بتوانند اختصاصا با توجه به شرایطتان شما را در مسیر صحیح مهاجرت هدایت نمایند. 

مقدمه

در مقایسه با سایر کشورهای اروپائی، کشور اتریش از موقعیت برتری نسبت به سایر کشورها برخوردار می باشد.و شرایط مناسب تری را به نسبت برای متقاضیان عزیز فراهم نموده است. و بر طبق گزارشات کمیسیون اروپائی یوروستات نرخ بیکاری در سال 2014 تنها 4% اعلام شده است که مسلماً با توجه به نرخ بیکاری در دیگر کشورها از جمله یونان و اسپانیا که این میزان به 25% می رسد از شرایط بسیار عالی برخوردار می باشد. و همچنان هم شاهد افزیش میزان فرصت های شغلی می باشیم. لذا با توجه به موارد ذکر شده دور از ذهن نیست که کسب شغل در اتریش یکی از موارد بالای تقاضای مهاجرت به کشور اتریش می باشد.  رشته هایی از جمله رشته های هنری و همچنین علوم اجتماعی یک مقدار شاید شرایط شغل یابیشان نسبت به سایر رشته ها مشکل تر می باشد.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین در باب کاری اتریش

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور ( فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین)در باب کار برای مهندس آی تی در اتریش

ویزای کاری اتریش

در واقع ویزاهای کاری اتحادیۀ اروپا به یک صورت ارائه می شود  و آن هم ویزای کاری از طریق پیشنهاد شغلی می باشد که مستلزم آن است که کارفرما در ابتدا آن شغل را در خود کشور مورد نظر به مدت 3 ماه آگهی داده باشد و 3 ماه هم در کل اتحادیۀ اروپا آگهی داده باشد شخصی را برای شغل مورد نظر پیدا نکرده باشند و شما را به عنوان نیروی کلیدی بردارند. اما کشورهایی نظیر اتریش، آلمان آفریقای جنوبی نوع دیگری از ویزا در نظر گرفته شده است و آن عبارت است از ویزای جستجوی کار که مدت آن 6 ماهی می باشد و این امکان را برای فرد به وجود می آورد که وارد خاک کشور مورد نظر شده و از طریق آگهی های کاری که در آن کشور موجود می باشد نسبت به استخدام در آن کشور اقدام نماید.

این ویزا از جمله ویزاهای امتیازی یا pbs می باشند که باید 70 امتیاز از 100 امتیاز را داشته باشید، این امتیازات هم مربوط به عوامل مختلف نظیر مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سن، میزان درآمد سالانه، سابقۀ کارهای مدیریتی و انجام کارهای تحقیقاتی می باشد.

به موجب این ویزا امکان بردن همراه وجود ندارد و تا زمانی که متقاضی شغل پیدا نکند و میزان درآمدش از حداقل میانگین سالیانه به بالا باشد و ثابت نماید که محلی را برای اسکان همراه دارد نمی تواند همراه خود را بیاورد.

 

 

زبان مورد نیاز برای کار

اگرچه زبان انگلیسی به طور گسترده در عرصۀ کاری مورد استفاده قرار می گیرد، اما دانستن زبان آلمانی در هر یک از انواع مختلف مشاغل بسیار ضروری و امری واجب می باشد، به ویژه در مورد مشاغلی که بیشتر با افراد در تماس و ارتباط هستند به طور مثال مشاغل مدیریتی. بنابراین دانستن زبان آلمانی یک امتیاز محسوب شده و دانستن آن ضروری می باشد چراکه در غیراین صورت شانس شما برای یافتن شغل بسیار پائین خواهد آمد مگر در مورد مشاغلی که چندان در ارتباط با زبان آلمانی نمی باشند به طور مثال تدریس زبان انگلیسی. همچنین برای اشخاصی که مسلط به زبان آلمانی می باشند ممکن است مدتی زمان نیاز باشد برای انطباق با زبان اتریشی.

کاریابی

در این بخش می پردازیم به مهترین قسمت از مهاجرت کاری که همانا مکان های منفعل برای اشتغال می باشد:

 • کارخانجات اصلی:

از جمله تولید، عمده فروشی و خرده فروشی، تعمیر موتور ماشین آلات، مشاورۀ ملکی در خصوص محل مناسب برای فروش کارخانه، تجارت و خدمات صنعتی، ساخت و ساز، مراقبت های بهداشتی، خدمات توریستی به ویژه در مورد ورزش های زمستانی، ارتباطات.

 • مشاغلی که به تازگی رشد داشته اند:

برق و مهندسی برق، در زمینۀ خرید و فروش سیستم عامل و IT، تولید، تجارت عمده فروشی و خرده فروشی، بهداشت عمومی، مددکار اجتماعی و ساخت و ساز.

شرایط زمانی و مالیاتی کار در اتریش

در خصوص شرایط زمانی کار در اتریش باید بگوئیم که میانگین ساعات کاری 8 ساعت در روز و به عبارتی 40 ساعت در هفته می باشد. و در مورد تعطیلات سالانه نیز کارمندان حق دارند سالی 5 روز را در سال مرخصی داشته باشند.

و در مورد میزان مالیات نیز باید بگوئیم که افراد غیر مقیم کشور اتریش در صورتی که درآمدی را در خاک این کشور کسب نمایند موظف به پرداخت مالیات می باشند.

درخواست برای شغل

یک سی وی مختصر به زبان آلمانی، به همراه یک رزومۀ کامل ، و مدارکی که معمول برای درخواست شغل می باشند. البته در حال حاضر تقاضانامه های الکترونیکی بسیار رو به افزایش می باشند، تو ضیح آنکه امروزه متقاضیان اکثراً از طریق ارسال رزومه به کارفرما از طریق ایمیل اقدام می نایند بنابراین اولین تماس اصولاً از طریق ارسال سی وی و روزمه از راه ایمیل صورت می گیرد. اما بد نیست که رزومه ای را که می نویسید اختصاصاً برای یک شخص خاص باشد، بنابراین سعی کنید نام کسی را که دارید برای او رزومۀ خود را ارسال می دارید دریابید و از او درخواست نمائید که وقت مصاحبه ای را تنظیم نماید.

همچنین ارائۀ یک عکس پرسنلی از خود امری متداول می باشد. جلسۀ مصاحبه به صورت رسمی برگزار می شود و مصاحبه شونده باید در خصوص سمت شغلی کسی که اقدام به انجام مصاحبه می نماید اطلاع داشته باشد. این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است از شما دعوت به انجام مصاحبه های دیگری نیز در مورد همان شغل و در همان کمپانی شود. اشاره به این نکته نیز شاید بد نباشد که لباس باید به صورت رسمی باشد و اینکه دقت و حضور در رأس ساعت مقرر شده از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد.

چگونگی یافتن شغل

1). روزنامه

از جمله رایج تریی راه یافتن شغل مطالعۀ آگهی های روزنامه می باشد و در واقع می توان گفت که روزنامه مهمترین منبع کاریابی می باشد و شما می توانید لیستی از مشاغل را چه در روزنامه های ملی و منطقه ای ببینید از جملۀ این روزنامه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • kurier
 • derstandard
 • diepresse
 • krone
 • nachrichten

2). وب سایت

اما منبع بعدی که برای یافتن شغل که امروزه نیز بسیار رایج شده است همانا اینترنت می باشد که با مراجع به وب سایت های معتبر می توان برای یافتن شغل مورد نظر خود اقدام نمود. از جملۀ این وب سایت ها عبارتند از:

 • https://ec.europa.eu/eures/ این وب سایت اطلاعاتی را در مورد اگهی های شغلی ارائه می دهد، همچنین در مورد شرایط کار و زندگی اطلاعاتی را در اختیار خواننده قرار می دهد و بازار کار در اتریش همچنین خدمات ارسال سی وی برای جویندگان شغل
 • https://www.jobnet.at/ این وب سایت مناسب برای دانشجویانی می باشد که به دنبال شغل هستند
 • https://www.karriere.at/
 • https://www.stepstone.at/
 • https://austria.xpatjobs.com/

سایر منابع

از جمله ادارات کاریابی که در واقع دفاتر دولتی کاریابی در سطح شهر وجود دارند که با مراجعۀ به آنها می توانید شغل مورد نظر خود را بیابید. این دفاتر همچنین در برخی دانشگاه ها شعبه هایی دارند و این امکان را برای دانشجویان فراهم نموده اند تا به راحتی از این طریق برای یافتن شغل خود اقدام نمایند.

شبکۀ اینترنت درزمینۀ کاریابی در کشور اتریش بسیار امری مهم و ضروری می باشد. و اکثراً دانشجویان از این طریق پروژهای خود را برای کارفرمایا ارسال نموده و نسبت به اشتغال اقدام می نمایند.

کاریابی و کارآموزی

در کشور اتریش هیچ وجه امتیازی میان کارآموزی و کاریابی وجود ندارد. فرصت های شغلی نیز همانطور که اشاره نمودیم از طریق رسانه های عمومی به اطلاع همگان می رسد. و برای افرادی هم که در رشته های فنی حرفه ای تحصیل می کنند شرایط کاری مهیا می باشد. کارآموزی معمولاً در تابستان و بین 6 تا 12 ماه صورت می گیرد. هزینۀ رفت و آمد با خود کارآموز می باشد اما کارفرما مبلغی را برای هزینه های زندگی پرداخت می کند.

Erasmus+ چیست

Erasmus + در واقع برنامه ای است مربوط به اتحادیۀ اروپا می باشد که در خصوص آموزش، تعلیم و تربیت و ورزش می باشد. برنامه ای است که مخصوص جوانان تعبیه شده است و برای سالها 2014 الی 2020 طراحی شده است. طبق این برنامه امکان انتقال دانشجویان از به منظور تحصیل و کار را فراهم نموده است. و این امکان را فراهم نموده تا دانشجویان بین 3 تا 12 ماه در خارج از کشور به ادامۀ تحصیل بپردازند. و همچینین این برنامه این امکان را برای دانشجویان فراهم نموده تا به منظور دستیابی به شغل و کسب تجربیات تازه، یادگیری زبان جدید به سایر کشورها سفر نمایند.

و مشاغل معمولی که دانشجویان اغلب به دنبال یافتن شغل در زمان تابستان و همچنین تعطیلات می باشند که اکثراً هم در مشاغلی مثل مکان های تفریحی مربوط به ورزش اسکی و هتل ها مشغول به کار می شوند.

چه کسانی نیازمند ویزا برای ورد به کشور اتریش برای کارمی باشند

کلیۀ کسانی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیۀ اروپا را دارند و یا اگر از کشور سوئیس می باشند نیازمند ویزا برای ورود به کشور اتریش نمی باشند. اما به هر روی اگر شما قصد دارید بیشتر از 3 ماه در خاک کشور اتریش بمانید، باید اجازۀ اقامت شما حدوداً 4 ماه قبل از اینکه به کشور اتریش وارد شوید از سوی مقامات صالحه صادر شده باشد. که به منظور دست یابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سفارت اتریش در کشور خودتان مراجعه نمائید.

و تمامی اتباع خارجی که خواهان کار در کشور اتریش می باشند و فرم تقاضای کاری را پر کرده باشند نیازمند هم اجازۀ کار و هم اجازۀ اقامت می باشند.

ارائۀ اجازۀ اقامت موقت

اگر قصد حضور در کشور اتریش برای دورۀ 6 ماهۀ کاریابی را دارید، باید نسبت به دریافت اجازۀ اقامت خود اقدام نمائید. افرادی که ساکن یکی از کشورهای عضو اتحادیۀ اقتصادی اروپا می باشند بعد از ورودشان به کشور اتریش این درخواست را پر می نمایند. اما در صورتی که شما خوانندۀ گرامی از کشوری خارج از اتحادیۀ اقتصادی اروپا می باشید موظف هستید که اجازۀ اقامت خود را قبل از ورود به این کشور کسب نمائید.

یک امتیاز دیگر که ویزای کار در کشور اتریش برای متقاضیان فراهم نموده است این است که متقاضیان پس از اینکه استخدام شدند و به مدت 1 سال به دولت اتریش مالیات پرداخت نمودند کارتی را دریافت می نمایند که اصطلاحاً به آن blue cart  می گویند که به موجب این کارت متقاضیان می توانند در کل اتحادیۀ اروپا به دنبال کار بگردند.

 

نتیجه گیری

کار در کشور اتریش را می توان به دودسته تقسیم نمود یک نوع ویزای کاری ویزایی است که شخص متقاضی دارای پیشنهاد کاری می باشند و نوع دوم که ویزای جستجوی کار می باشد که  در زمرۀ ویزاهایی می باشد که با توجه به شرایط مناسبی که دارد بسیار پرطرفدار می باشد. مدت این ویزا 6 ماه می باشد که از جمله ویزاهای امتیازی می باشند، که در صورتی که شخص امتیازات لازم را کسب نماید می تواند برای این نوع ویزا اقدام نماید.امکان ورود همراه هم که با این نوع وزیا وجود ندارد تا زمانی که شخص شغل مناسبی را پیدا نماید و میزان حقوقش از حدلقل مورد نظر به بالا باشد.

در صورتی که شخص استخدام شد و به مدت 3 سال به کشور مورد نظر مالیات پرداخت نماید کارت blue cart را دریافت خواهد نمود  که به موجب آن در کل اتحادیۀ اروپا می تواند نسبت به کاریابی اقدام نمایند.

و پس از گذشت 3 سال می تواند برای دریافت اقامت دائم و پس از گذشت 6 سال برای دریافت تابعیت اقدام نمایند.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *