کار پس از تحصیل در آلمان

کار پس از تحصیل در آلمان تحت چه شرایطی امکان پذیر است ؟ آیا در صدد هستید که شرایط و موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان را بدانید؟ آیا سوالات زیادی در مورد موقعیت و زمینه کار پس از تحصیل در آلمان در ذهن خود دارید؟ آیا اطلاعات لازم در مورد کار پس از تحصیل در آلمان را ندارید؟ آیا از چگونگی یافتن کار پس از تحصیل در آلمان آگاهی لازم را ندارید؟ در این مقاله در صدد هستیم تمامی سوالات شما را در باب کار پس از تحصیل در آلمان پاسخگو باشیم. در این مقاله در مورد چگونگی شرایط کار پس از تحصیل در آلمان و چگونگی تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار پس از تحصیل در آلمان اطلاعات کامل و مفیدی ارائه مینماییم. شما هموطنان عزیز و متقاضیان گرامی می توانید با تماس و مشاوره با  وکلای موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE با سالها سابقه در خصوص مهاجرت سوالات خود را در مورد کار پس از تحصیل در آلمان برطرف سازید.   تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی بعد از تکمیل تحصیلات خود در آلمان مانده و در صدد دستیابی به فرصت های کار بعد از تحصیل در این کشور برمی آیند. بعضی حتی به اقامت دائم در این کشور امید دارند. این خوش بینی از این حقیقت نشأت می گیرد که آلمان برنامه کار بعد از تحصیل مناسبی برای دانشجویان بین المللی در نظر دارد. اما برای بهره مندی از این نعمت اعطاء شده به دانشجویان بین المللی، آنها باید با سیاست ها و قوانین ویزایی که می توانند تحت آن بعد از اتمام تحصیل در این کشور مشغول به کار شوند آشنایی داشته باشند. یکی از جنبه های خاص تحصیل در آلمان عبارت است از آن که بعد از تکمیل برنامه تحصیل، مجوز اقامت فرد، حتی در صورت صدور برای زمان طولانی تر، به صورت خودکار منقضی می گردد. بنابراین، باید در دفتر ثبت افراد خارجی حضور یافته و خواهان تمدید مجوز اقامت خود گردیده تا بتواند بعد از تحصیل در این کشور به کار اشتغال یابد. بعد از خاتمه تحصیل، چه امکاناتی در اختیار فرد خواهد بود؟ قبل از انقضای مجوز اقامت، مرحله بعد درخواست مجوز اقامت است که به فرد اجازه می دهد در آلمان مانده و فعالیت نماید. با داشتن مجوز، می توان از امکانات بی شماری که این کشور در اختیار قرار می دهد استفاده کرد.

مجوز اقامت برای کار بعد از تحصیل در آلمان

دانشجویان کشورهایی به جز اتحادیه اروپا واجد شرایط دریافت مجوز اقامت بوده و این مجوز به آنها امکان یافتن شغل مناسب با سطح تحصیلات و توانایی های خود را می دهد. دانشجویان باید دو مرحله را برای دریافت مجوز پشت سر بگذارند: مرحله 1: مجوز اقامت در حین جستجوی شغل: بعد از خاتمه تحصیل، احتمالاً بلافاصله موفق به یافتن کار نخواهید شد. این مجوز به شما امکان اقامت در آلمان برای مدت تا 18 ماه را داده و شما فرصت یافتن شغل مناسب با توانایی های خود را خواهید داشت. می توان تقریباً دست به هر کاری زد تا از عهده مخارج خود برآمده و در جریان جستجوی شغل از خود پشتیبانی نمود. باید با دفتر ثبت تبعه های خارجی محلی، که صلاحیت صدور مجوز را داراست، در تماس بود. دانشجویانی که حتی قبل از تکمیل تحصیلات خود مشغول به کار هستند از این مرحله گذشته اند. اما بقیه باید بلافاصله بعد از خاتمه امتحانات نهایی اقدام به درخواست مجوز اقامت نمایند. فهرست هم سنجی اسناد

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک دانشگاهی. اگر مدرک دانشگاهی ندارید، سند رسمی دانشگاه که تکمیل موفقیت آمیز تحصیل را تأئید می کند کافی خواهد بود.
 • اسناد نشان دهنده دارا بودن بیمه بهداشت
 • مدرک بیانگر دارا بودن منابع مالی کافی برای پشتیبانی خود

اگر نتوانید خود را از نظر مالی پشتیبانی کنید، امکان تنظیم ضمانت نامه را خواهید داشت. این ضمانت نامه تمام مخارجی که در طول اقامت خود در آلمان متحمل می شوید را دربرگرفته و تنها شرط آن عبارت است از آن که فرد منعقد کننده قرارداد باید معتبر و قادر به پرداخت هزینه ها باشد. در صورت بازگشت شما به کشور مبدأ چه خواهد شد: اگر بعد از تکمیل تحصیل به موطن خود بازگردید، در آن صورت می توانید درخواست ویزای شش ماهه را نموده و در طی این مدت در آلمان مانده و به دنبال شغل مناسب با مهارت های خود باشید. شرایط دریافت ویزا عبارتند از داشتن مدرک دانشگاهی و منابع مالی کافی برای تأمین هزینه های طول اقامت. با این وجود، این ویزا تنها به منظور کمک به شما برای یافتن شغل در آلمان صادر شده و مجوز کار به شمار نمی رود. برای این منظور باید بلافاصله بعد از یافتن شغل، به صورت جداگانه مجوز اقامت درخواست نمائید. مرحله 2: مجوز اقامت برای تصدی شغل. وقتی پیشنهاد شغلی برای حوزه تحصیلی انتخابی خود دریافت نمودید، دو گزینه الف) درخواست مجوز اقامت در آلمان، یا ب) انتخاب کارت آبی اتحادیه اروپا، خواهید داشت. هر دو مجوز با هدف خاصی طراحی شده و شما باید در انتخاب یکی از آنها دقت کامل به خرج دهید. برای مثال، اگر قصد ندارید تنها در آلمان کار کرده و قصد سفر و کار به دیگر کشورهای اروپایی- مانند ایتالیا یا فرانسه- را دارید، کارت آبی اتحادیه اروپا گزینه مناسب تری برای اهدافی از این دست خواهد بود. از سوی دیگر، در صورت داشتن قصد اقامت در آلمان و جستجو به دنبال فرصت های شغلی بلندمدت، مجوز اقامت در آلمان سهل الوصول تر خواهد بود. کارت آبی اتحادیه اروپا: امکانات برخورداری از این کارت طرح کارت آبی اتحادیه اروپا با این هدف ارائه شد که اروپا را مقصد مناسبی برای دانشجویان و متخصصین کشورهای دیگر خارج از اتحادیه اروپا بدل سازد. این کارت فرایند کار بعد از تحصیل در آلمان را به پروسه ای آسان بدل نموده و بعضی از ویژگی های برجسته آن عبارتند از:

 1. تضمین حقوق و شرایط مناسب کار برای افراد تبعه آلمان
 2. جابجایی آزادانه در منطقه شین گن
 3. فراهم آوردن امکان دسترسی به مجموعه ای از حقوق اجتماعی اقتصادی (شامل مستمری بیکاری)
 4. تسهیل شرایط کنار هم آمدن اعضای خانواده (یکپارچه سازی مجدد خانواده)
 5. داشتن تبصره های اقامت دائم
 6. آزادی برقراری ارتباط

شرایط ذیصلاح بودن در صورت داشتن شرایط زیر شما واجد صلاحیت دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا خواهید بود:

 • شهروند غیراتحادیه اروپا
 • تحصیل کرده یا دارای مهارت خاص
 • دارا بودن قرارداد کار الزام آوری که حداقل حقوق ناخالص سالانه آن 49.600 یورو باشد. دانشمندان، ریاضی دانان و مهندسین، پزشکان و متخصصین فناوری اطلاعات از این قاعده مستثنی بوده و بیشینه آنها به 38.688 یورو کاهش می یابد.
 • مدرک دانشگاهی از یک دانشگاه آلمانی

فرصت های شغلی در آلمان: مشاغل مورد نیاز فرصت های مربوط به کار بعد از تحصیل در آلمان متعدد هستند، به خصوص از آنجا که مشاغل متعددی وجود دارند که در آنها با کمبود متخصص واجد شرایط مواجه هستند. بعضی از این مشاغل عبارتند از:

 • مهندسی (جای خالی متخصصین این حوزه در بسیاری از شرکت های مبتنی بر فناوری احساس می شود)
 • پزشکی( این کشور با کمبود حدود 5.000 پزشک مواجه است)
 • فناوری اطلاعات و کارشناسان فناوری و علم

حتی افراد دارای صلاحیت شغلی نیز می توانند در آلمان شغل مناسب خود را یافته و نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی ندارند. حرفه پزشکی دستمزد هنگفتی را پرداخت کرده و فارغ التحصیلان تازه کار این حوزه سالانه 49.000 یورو دریافت می دارند که جزء بالاترین درآمدهای حوزه دانشگاهی به شمار می رود. کمبود پزشک در آلمان در آینده حادتر شده و بنابراین در صورت تحصیل در رشته پزشکی چشم انداز آینده شغلی شما در این کشور درخشان خواهد بود. در حوزه مهندسی، بیشترین تعداد پست های خالی به مهندسی مکانیک، خودرو و برق برمی گردد. انتظار می رود فارغ التحصیلان مهندسی به طور میانگین سالانه بین 36.000 و 45.000 یورو درآمد داشته باشند در حالی که بیشینه حقوق به 70.000 یورو در سال نیز می رسد.

نحوه یافتن کار بعد از تحصیل در آلمان

وقتی امتحانات دانشگاه تمام می شود، در صورت تمایل به اقامت در آلمان باید ابتدا به دنبال کار باشید، مگر آن که پیشنهاد کار آماده داشته باشید. روال معمول کمک گرفتن از خدمات دانشگاه یا آژانس کاریابی محلی برای گرفتن کار در آلمان است. جنبه خوشایند تحصیل در آلمان عبارت است از آن که بیشتر دانشگاه ها بخش مشاوره شغلی دارند که راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار داده و برای یافتن شغلی مناسب با رشته تحصیلی به شما کمک می کنند. آنها اطلاعات مربوط به مدارک مورد نیاز برای تجهیز و تکمیل فرم درخواست را در اختیار شما قرار داده و حتی به جذابیت بیشتر فرم تقاضای شغل شما کمک می کنند. در جاهای دیگر، آژانس های محلی کاریابی به کمک شما آمده اما هزینه معینی را برای ارائه خدمات مطالبه می کنند. خدمات دانشگاهی بسیاری از حدود 400 دانشگاه کشور آلمان خدمات شغلی ارائه می کنند که به شما در تثبیت جایگاه شغلی خود یاری می رسانند. آنها معمولاً خدماتی در مورد انتخاب شغل ارائه یا به تکمیل فرم درخواست کمک می کنند، هم چنین ممکن است سمینارهایی در مورد صحبت کردن در ملاء عام، مهارت های ارائه مطلب یا تقویت اعتماد به نفس برگزار کنند. در صورت عدم اطمینان از مدارک مورد نیاز برای یافتن شغل در آلمان، می توانید مستقیماً فرم درخواست خود را با یکی از کارکنان بخش خدمات کاریابی مطرح نمایئد. علاوه بر آن، بخش خدمات کاریابی با شرکت ها در تماس بوده و نمایشگاه هایی در مورد مشاغل پیشنهادی برگزار کرده و بعضی دانشگاه ها در زمان ارائه مشاوره به فارغ التحصیلان نیز با آژانس های کاریابی همکاری دارند. بعضی از نهادهای محلی خدمات مشخصاً مناسب دانشگاهیان را ارائه می کنند. مؤسسات محلی کاریابی مؤسسات کاریابی شهر محل اقامت شما در جستجوی پست خالی به شما یاری می رسانند. علاوه بر آن، در مرکز اطلاعات حرفه ای آژانس خواهید توانست به تمام اطلاعات مورد نیاز جهان کار دسترسی داشته باشید. ثبت نام مستقیم در سایت تبادل شغل مؤسسه کاریابی فدرال نیز ایده خوبی به نظر می رسد. نکات رهنمودی شکار شغل تدابیر متعددی می توانند به شما در جستجوی شغل کمک کنند:

 1. خودتان فعال شده و در صدد یافتن پیشنهادات شغلی مناسب خود برآئید: هم چنین می توانید وضعیت پروفایل خود را تسلیم آژانس کاریابی فدرال نموده تا کارفرمایان علاقمند با شما تماس حاصل فرمایند. هم چنین می توان از اینترنت یا روزنامه برای یافتن شغل استفاده کرد. احتمال دیگر الصاق آگهی جستجوی شغل توسط خود شما می باشد.
 2. در صورت مواجهه با کارفرمای مناسب در هنگام بررسی اطراف؟ تردید به خود راه نداده- درخواست خود را با حدس و گمان مطرح نمائید.
 3. پست های کارآموزی و کارورزی امتیاز شناخت بهتر شرکت و کسب تجریه حرفه ای را در اختیار شما قرار می دهند. بخش تبادل شغل آژانس کاریابی فدرال تنها محل یافتن پست های کارورزی و کارآموزی نبوده و می توان از پرتال های دیگر یا وب سایت های شرکتی برای این منظور نیز استفاده کرد. در هر صورت، همواره راه اندازی شبکه های تماس در حوزه تخصصی خود ضمن تحصیل یک مزیت به شمار رفته و می توان بعداً از آن برای یافتن شغل استفاده کرد.

همانطور که مشاهده نمودید یافتن کار در کشور آلمان بسیار بستر مناسبی برای متقاضیان گرامی می باشد و شما قادر خواهید بود پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور شغل مناسب با رشته تحصیلی خود را بیابید. شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کار پس از تحصیل در آلمان با مشاوران موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE در ارتباط باشید. موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت آماده پاسخگویی به سوالات شما هم میهنان عزیز در خصوص کار پس ار تحصیل در آلمان می باشد. برای خصوص برقراری ارتباط با وکلای با تجربه و زبده موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE شما می توانید از طریق نماس تلفنی رایگان مشاوره بگیرید و یا برای بهره مندی از مشاوره حضوری در باب مهاجرت با مشاورین مربوطه موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE از طریق اطلاعات زیر در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *