فایل تصویری توضیحات آقای ملک پور فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین در باب مراکز گردشگری و جشن های کشور اتریش

کشور اتریش مقصدی جذاب

کشور اتریش چگونه کشوری است؟ آیا کشور اتریش مقصدی جذاب برای مهاجران می باشد؟ آیا مهاجران در کشور اتریش می توانند کار کنند؟ آیا تحصیل در کشور اتریش امکان پذیر می باشد؟ زندگی در کشور اتریش چگونه است؟ برای رفتن به کشور اتریش چه شرایطی باید وجود داشته باشد؟

اتریش یک مکان اقتصادی عمده در قلب اروپا و مقصدی جذاب برای شرکت ها و پیشه وران سراسر جهان است.

اتریش   اتریش مقصدی جذاب    اتریش مقصدی جذاب   اتریش

در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا یا سایر کشورهای مطرح جهان، اقتصاد ملی اتریش بسیار غنی و پیشرفته است. بیش از ۳۰۰ شرکت بین المللی از اتریش به عنوان مقر اصلی دفاتر مرکزی یا محصول اروپایی خود استفاده می کنند.

با داشتن رونق اقتصادی و سیستم بهداشت و درمان بسیار پیشرفته، سیستم آموزش و پرورش با شهرت بین المللی و نیز ثبات و امنیت، اتریش به شهروندان خود سطح بالایی از استاندارد زندگی را عرضه می کند. وین، پایتخت این کشور، بطور متمادی و پی در پی به عنوان شهری دارای بالاترین کیفیت زندگی در دنیا رتبه بندی شده است.

علاوه بر اینکه اتریش یک محیط اقتصادی پایدار است از شرایط زندگی فوق العاده ای نیز برخوردار است. این شرایط شامل آب و هوای معتدل و مطبوع بوده که مرهون موقعیت جغرافیایی که مرهون موقعیت جغرافیایی این کشور است.

همچنین دامنه وسیعی از تفریحات و برنامه هایی برای اوقات فراغت از دیگر جاذبه های این کشور هستند. علاقمند به فرهنگ و هنر ورزش یا آشپزی هستید؟ اتریش برای هرسلیقه، چیزی دارد.

اتریش به عنوان یک کشور صنعتی مدرن، دارای تجارت خارجی پویا و بسیار متنوعی است.  شرکت های اتریشی دارای شبکه های بین المللی بوده و خدمات و محصولات آنها در سراسر جهان با موفقیت مورد استقبال قرار گرفته اند. علاوه بر آن، این کشور مکان فوق العاده ای برای نوآوری است: تحقیقات برجسته و پیشرفت ها، اقتصاد رقابتی اتریش را در عرصه رقابت های ملی و بین المللی تقویت کرده است.

کشور اتریش نه تنها از سطح بالائی در استاندارد زندگی برخوردار است بلکه فرصت های شغلی بسیار جالبی در اختیار استعدادهای بین المللی قرار می دهد.

صادرات قوی، تعداد بیشمار شرکت ها و سازمان های بین المللی، بیش از ۴۰۰ پیشاهنگ بازار جهانی و دید تحقیقاتی خلاقانه، چشم انداز جذابی از لحاظ بازار کار ایجاد می کنند.

اتریش از لحاظ کیفیت زندگی و امنیت بر اساس موسسات آمار جهانی در سال ۲۰۱۱ و۲۰۱۰ مقام اول را در دنیا کسب نموده و هفتمین کشور ثروتمند دنیا میباشد .

اتریش ۸ میلیون نفر جمعیت دارد و مهد هنر ، فرهنگ و موسیقی نامیده می شود.از معروفترین موزیسین و کمپونیستهای آن می توان ولفگانگ ،آمادوس، موتسارت و یوهان اشتراس را تام برد
بدلیل موقیت جغرافیایی اتریش در قلب اروپا و طبیعت زیبای آن عمده درآمد کشور اتریش ، توریسم می باشد. اتریش کشوری سر سبز و زیبا واقع در  اروپای غربی است که مهد تمدن موسیقی دنیا محسوب می گردد.

اتریش با هوای کوهستانی تازه و مناظر نفس گیرش معروف است و در عین حال مکان های فرهنگی و موزه ها و نگارخانه های مدرن و معماری بسیار چشمگیری دارد. اتریش قطعاً یکی از مقاصد گردشگری برای دوستداران سفر محسوب می شود؛ که این موضوع باعث می شود که همه ساله مردم زیادی را از سراسر دنیا را به خود جذب کند.
این کشور با کشورهای آلمان، سوییس، جمهوری چک، ایتالیا، مجارستان و جمهوری اسلوانی همسایه می باشد.

اتریش که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می گیرد و پایتخت آن شهر زیبای وین است.

زبان رسمی این کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگلیسی آشنایی دارند و واحد پول آن یورو می باشد وبدلیل آثار باستانی و هنری خود از شهرت جهانی برخوردار است.
شهرهای مهم آن عبارتند از : وین ، زالسبورگ، اینسبروک ،تیرول و گراتز.

اقامت دائم اتریش

اقامت دائم برای افراد با تخصص های کلیدی و مهم: این نوع از اقامت برای بار اول به مدت ۱۸ماه صادر می گردد و اجازه کار برای افراد متخصص در زمینه تخصصی این افراد را در بر دارد.

اقامت دائم که اجازه کار بدون هیچگونه محدودیت زمانی را نیز در بر می گیرد.

اقامت دائم همراه با محدودیت زمانی؛ برای نمونه: جهت پیوستن افراد خانواده به یکدیگر. این نوع اقامت شامل اجازه کار جهت مشاغل مستقل می باشد و جهت مشاغل غیر مستقل ارائه مجوز از طرف اداره کار اتریش ضروری است.

اقامت دائم برای کلیه کشورهای اتحادیه اروپا

این نوع اقامت بعد از ۵سال اقامت بدون وقفه صادر می شود و اجازه کار برای تمامی مشاغل را در بر می گیرد.

اقامت موقت برای اهداف خاص

این نوع از اقامت برای گروه های زیر صادر می شود:
کارمندان عالی رتبه چرخشی مانند مدیران شرکت ها و یا کارخانجات و یا نمایندگان آنها که هر چند سال یکبار محل خدمت آنها بنابر صلاح دید کارفرما تغییر می یابد، در این نوع اقامت ارائه مجوز از طرف اداره کارضروری است: گواهی و یا تاییدیه اشتغال به کار بعنوان کارمند عالی رتبه چرخشی کارگران خارجی که جهت کار در اتریش از طرف کارفرمای خود به صورت قانونی و برای مدت مشخص به این کشور فرستاده شده اند: در این حالت نیز ارائه گواهی و یا تاییدیه اشتغال به کار بعنوان کارگر خارجی از طرف اداره کار اتریش ضروری است. مدت زمان اشتغال بایستی بیش از شش ماه باشد.
مشاغل مستقل: در صورتیکه فرد خارجی طی قراردادی موظف به انجام کاری باشد که اجرای آن بیش از شش ماه بطول انجامد، در این مورد نیز احتمال ضرورت ارائه مجوز از طرف اداره کار وجود دارد.
مشاغل هنری:  اعم از مستقل و یا غیر مستقل. در این حالت شخص تنها از راه فعالیت های هنری امرار معاش میکند. در این مورد ارائه ضمانت نامه الزامی نیست. در صورت فعالیت شغلی غیر مستقل در این زمینه ، ارائه مجوز از طرف اداره کار ضروری می باشد: گواهی اشتغال به کار بعنوان هنرمند.

موارد استثنائی مشاغل غیر مستقل: در صورتی که فعالیت شغلی مجزا از قوانین مربوط به اجازه کار اتباع خارجی باشد، ارائه گواهی مربوط به وضعیت استثنائی ضروری است.

انریش مقصدی جذاب   اتریش مقصدی جذاب

تحصیل در اتریش

اتریش ترکیبی از یک سنت طولانی در آموزش عالی با جدیدترین تکنولوژی های پژوهشی است.

در عصر حاضر دانشجویان بسیاری در سراسر دنیا تمایل به تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر اروپا دارند. شرایط تحصیل در اتریش در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار مطلوب بوده و رایگان میباشد. متقاضیان تحصیل در اتریش در مقطع دکتری میتوانند حقوق نیز دریافت کنند. از آنجایی که جهت تحصیل در دانشگاه های معتبر معمولا دانشجویان متحمل شهریه های بالا میشوند، متقاضیان کمک هزینه های تحصیلی بسیار زیادند اما اکثرا مشاهده میکنیم این کمک هزینه ها یا به اصطلاح همان fund به اقل افراد تعلق میگیرد. لذا اهمیت تحصیل در اتریش با بهره گیری از امکانات عالی دانشگاه هایی که جزء یکصد دانشگاه اول هستند مانند دانشگاه مرکزی وین و یا دانشگاه تکنیک وین بالا رفته و با توجه به رایگان بودن تحصیل، مورد توجه قرار میگیرد.

موسسات آموزش عالی اتریش ارائه گر تعدادی از برنامه های تحصیلی رو به رشدی هستند که این امکان را برای افراد فراهم می آورد که در هر یک از سطوح و رشته ای که می خواهند تحصیل کنند. شما می توانید در سطح اول تحقیقات مبتدی در دانشگاه های اتریش – یک رشته مشهور در جهان در هر کدام از دانشگاه های هنر اتریش یا رشته های عملگرا با کیفیت بالا در دانشگاه های علوم کاربردی و یا صدا  و تربیت معلم  و همچنین رشته های ابتکاری در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنید. بنابراین یکی از شرایط درخواست ویزای کشور اتریش پذیرش از مراکز عالی آن است

زیان رایج در اتریش

زبان رایج و رسمی کشوراتریش، آلمانی می باشد و جهت تحصیل در اتریش در اغلب مواقع باید زبان آلمانی بدانید. البته افرادی که تمایل به تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی دارند میتوانند درمقاطع فوق لیسانس و دکترای رشته‌های مشخصی به زبان انگلیسی تحصیل کنند. در صورت تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی، نیاز به ارائه ی مدرک زبان انگلیسی میباشد. در غیر این صورت نیازی به ارائه ی مدرک زبان اصلا نیست. تحصیل در اتریش این امکان را به متقاضیان میدهد تا بدون نیاز به ارائه ی مدارک زبان انگلیسی و یا آلمانی در دانشگاه پذیرش شوند.
 اگر شما در ایران دانشجوی دانشگاه های آزاد یا سراسری هستید و یا از این دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اید نیز میتوانید جهت  تحصیل رایگان  در اروپا از دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرید. تحصیل در اتریش هنوز تقریبا رایگان میباشد. اما فرصت ثبت نام جهت تحصیل رایگان در کشور اتریش بر اساس قواعد اخیر اتحادیه رو به اتمام است.

شهریه دانشگاه

در حال حاضرجهت تحصیل در اتریش، شهریه ی دانشگاه برای دانشجویان خارجی  نظیر مهاجران ایرانی حدودا ترمی ۳۸۰ یورو است ؛یعنی  تقریبا کمتر از ۲ میلیون تومان.

دریافت پذیرش

دریافت پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه های اتریش، شرط دریافت ویزا از سوی دولت اتریش است. برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های اتریش در هر رشته ای، داوطلب میبایست دانشجوی همان رشته در کشور خود باشد. اخذ نامه ی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و نامه ی عدم منع ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان، جهت تحصیل در کشور اتریش الزامیست. لازم به ذکر است که دیپلم دبیرستان قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست. البته دیپلم فنی را قبول میکنند در صورتی که با رشته انتخابی تطبیق داشته باشد.همانطور که عنوان شد، جهت تحصیل در اتریش، دیپلم دبیرستان به تنهایی قابل قبول دانشگاه های آن نیست و قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته و مقطع مورد نظر، پیش شرط درخواست پذیرش از اتریش می باشد. توجه داشته باشید اگر دانشجوی مقطع لیسانس هستید و حداقل ۳ ترم از دانشگاه را پاس کرده اید نیز میتوانید با گرفتن نامه ی اشتغال به تحصیل، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش و تحصیل در اتریش اقدام نمایید.
دانشجویانی که دردانشگاه های داخل کشور به تحصیل مشغول می باشند و یاتحصیل در آن مقطع را به پایان رسانده اند، بایستی گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر وموم شده ی خود را ارائه دهند. در این گواهی باید منعکس باشد که شخص متقاضی از ادامه تحصیل منع نشده است. لازم به ذکر است که اصل مدارک جهت اخذ پذیرش و تحصیل در اتریش مورد نیاز است.

آزمون ورودی

دانشکده های هنرهای عالی، و دانشگاه ها در برخی از رشته ها (مانند پزشکی، داروسازی، اقتصاد و روانشناسی) امتحان ورودی – شامل امتحان کتبی و مصاحبه حضوری – نیز برگزار می کنند. برای تحصیل در اتریش باید در این امتحان ورودی شخصا شرکت نمایید.

فرصت درخواست پذیرش

فرصت درخواست پذیرش دانشگاه جهت تحصیل در اتریش برای ترم تابستانی تا اول فوریه یا آخر ژانویه و برای ترم زمستانی تا اول سپتامبر یا آخر آگوست می باشد. یعنی مراکز مرتبط باید مدارک شخص را تا زمانهای نامبرده دریافت کرده باشند. لازم به ذکر است در صورتی که خواهان تحصیل در اتریش به شکل تحصیل رایگان هستید، نیاز است هرچه سریعتر اقدام فرمایید تا تغییر قواعد و قوانین دانشگاه یا کشور ها مانع راه شما نباشند.

فراگیری زبان آلمانی

دانشجویان خارجی باید پس از ثبت نام در دانشگاه های اتریش جهت فراگیری زبان آلمانی و در اغلب موارد در صورت کم بودن نمرات چهار سال دبیرستان در دروس اصلی و مرتبط با رشته تحصیلی انتخاب شده، برای این دروس، یک دوره یک ساله تا دوساله ی پیش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) را بگذرانند.

اقدامات لازم پس از ورود

اولین اقدام بعد از وارد شدن به کشور اتریش معرفی کردن خود به شهرداری منطقه است. برگه امضا شده توسط شهرداری (Meldezettel ) یکی از مهمترین مدارک لازم در اتریش است که طبق قانون فرد تا ۳ روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل باید اطلاعات آدرس محل سکونتش را به شهرداری (Magistrat ) اعلام کند. طبق قانون پلیس مجاز است کسانی که بدون این برگه زندگی میکنند را بازداشت کند. برای ثبت آدرس محل سکونت خود در شهرداری محل, نیاز به تاییدیه محل سکونت دارید. این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه, یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شما قرار میگیرد. کسانی که پس از ورود به طور موقت در منزل آشنایان/دوستان زندگی میکنند نیاز به امضاء صاحبخانه و در بعضی موارد کپی قرارداد خانه دارند.

اقدام بعدی باز کردن حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانکهای مختلف اتریش است. در بانک شما را راهنمایی میکنند که چه مدارکی نیاز دارید.

سومین اقدام ثبت نام در دانشگاه است. که با در دست داشتن پذیرش ، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت میگیرد.

دانشجویانی که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام میکنند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر ارجاع داده میشوند.

( شهریه کلاس زبان در موسسات زبان متفاوت است )

تمامی قبض ها باید بوسیله حساب بانکی پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکی در مراحل اولیه بسیار مهم است.

پس از ثبت نام در کلاس زبان, با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان, گواهی ثبت نام در دانشگاه, گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی , دانشجو باید به اداره بیمه مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمه دانشجویی دهد. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس مندرج در گواهی محل سکونت فرستاده میشود.

از آنجا که معمولا دانشجویان ایرانی ویزای ۴ ماهه «مخصوص اتریش» از ایران دریافت میکنند ( ویزای نوع D که دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن نیست ) اقدام بعدی گرفتن کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) است.

گرفتن این کارت منوط به در دست داشتن گواهی بیمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی به مبلغ: که برای افراد زیر ۲۴ سال و بالای  ۲۴ سال متفاوت است. ( این مبلغ ممکن است سالانه اندکی تغییر کند )

در تمام مراحل بالا , تنها کارت شناسایی معتبر ,گذرنامه ایرانی دانشجو است و هیچ مدرک عکس دار دیگری اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.

کسی که با ویزای دانشجویی در کشور اقامت دارد, اجازه کار در کشور اتریش را ندارد .

به شرط درخواست کارفرما یا برای کارآموزی میتوان اجازه کار موقت یا نیمه وقت تا سقف حدودا ۴۰۰ یورو در ماه دربافت کرد.

در شرایط معمولی و برای مقطعی غیر از مقطع دکترا, کمک هزینه یا بورسیه هنگام پذیرش وجود ندارند. پس از ورود به دانشگاه می توان برای موسسات مختلف در خواست بورسیه داد.

قوانین جدید اشتغال به کار دانشجویان خارجی در اتریش، معتبر از ۱/۷/۲۰۱۱

  • برای دانشجویان مقطع فوق دیپلم و لیسانس: ۱۰ ساعت در هفته
  • برای دانشجویان مقطع بالاتر: ۲۰ ساعت در هفته
  • این قانون شامل دانشجویان غیررسمی ( دوره کالج پیش دانشگاهی – Vorstudienlehrgang) هم میشود. داشتن ویزای دانشجویی ملاک است.
  • هر متقاضی کار باید، همانند سابق، توسط یک کارفرما به اداره کار معرفی و اجازه اشتغال درخواست کند. بر خلاف سابق، اداره کار موظف است، بدون در نظر گرفتن وضعیت بازار کار، برای هر دانشجوی متقاضی مجوز صادر کند.
  • مجوز کار می تواند برای تمام طول سال باشد. (۱۲ ماه در سال).
  • سطح درآمد نامحدود است.

مهاجرت از طریق کار

  • در ویزای کاری قوانین متحدی در اتحادیه اروپا وجود دارد که همه کشورهای عضو از آن تبعیت میکنند. به عنوان مثال افرادی که اجازه کار در اتریش ندارند و تمایل دارند که برای کار در اروپا اقدام بکنند باید در ابتدا یک کار فرما در اتریش داشته باشند واین کارفرما کار مورد نظر را سه ماه در اتریش آگهی کند اما کسی در کل اتریش حاضر به پذیرفتن آن نباشد. سپس سه ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی کنند باز کسی حاضر به پذیرش کار نباشد در این صورت است که میتواند برای فرد ایرانی دعوت نامه بفرستد تا شخص متقاضی ویزای کار خود را اخذ کند. دانشجویان اجازه کار برای نیمه وقت را دارندکه در ماه نبایستی از ۴۰۰یورو بیشتر بشود .

کسب و کار در اتریش

اتریش دارای اقتصاد توسعه‌یافته همراه با استانداردهای بالای زندگی است. تاکید بر گسترش صنایع کوچک و متوسط از جهت‌گیرهای کلان اقتصادی این کشور به شمار می‌رود.

دولت کنونی اتریش برنامه اصلاحات اقتصادی را با هدف رسیدن به فعالیت اقتصادی رقابتی و جذب سرمایه‌گذاری با موفقیت دنبال نموده است.

اتریش عموما در زمینه های فولاد سازی، قطعه سازی اتومبیل، ریل، توربین، تجهیزات راه آهن، مواد شیمیائی، رنگی، داروئی، الکلی، مواد اولیه و نیمه ساخته، ماشین‌آلات صنعتی و نیروگاهی، ماشین‌ بخار، ماشین های کشاورزی، ماشین آلات معدنی و راهداری، دستگاههای برقی مخابراتی و غیره تجربه و توان بالائی دارد.

با توجه به وضع اقتصادی کنونی اتریش، وضعیت کاری چه از نظر فرصت های شغلی و چه از نظر تجارت و سرمایه گذاری مناسب است.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به اتریش:

محصولات کشاورزی و مواد غذائی، غلات، میوه، سبزیجات، داروهای گیاهی، روغن گیاهی، تنباکو، تخم مرغ نطفه دار، خرما، خشکبار (کشمش، پسته، بلوط و غیره)، فرش دستباف، گلیم، قالیچه، مواد خام، کالاهای تزیینی، اشیاء شیشه ای، ابزار و قطعات موسیقی، مواد شیمیائی و مواد خام معدنی.

مهمترین اقلام وارداتی از اتریش به ایران:

ماشین آلات صنعتی، برقی و رایانه ای، لوازم خانگی، دستگاههای گیرنده و فرستنده، ریل، وسائل و تجهیزات راه آهن، توربین، ژنراتور، تجهیزات نیروگاهی، ماشین های تولید کاغذ و مقوا، مواد شیمائی، دارو و تجهیزات پزشکی، مواد رنگی، اسید کربنیک، مواد الکلی، آنتی بیوتیک و غیره، مواد مصنوعی خام، مواد ریسندگی، مصنوعات پلاستیکی، کاغذ مقوا  و مصالح ساختمانی.

مالیات

کلیه درآمد طبیعی افراد خارجی که معمولاً ساکن اتریش هستند تابع مالیات بر درآمد اتریش است.
وزارت دارایی فدرال اطلاعات دقیقی درباره سیستم مالیات اتریش به طور کلی و وضع مالیات استخدام شدگان را به طور خاص ارائه می دهد. توافقنامه های وضع مالیات مضاعف موجود نیز می تواند به شما مربوط باشد!

هزینه ی زندگی

در مقایسه بین المللی، اتریش از نظر توجه به زندگی، به جهت نسبت مناسب بین هزینه ها و درآمد، برجسته است.

مراحل اجرایی در اتریش

اتریش کشوری سر سبز و زیبا در اروپا می باشد که مهد تمدن موسیقی دنیا محسوب می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *