اخذ تابعیت استرالیا

اخذ تابعیت استرالیا امری می باشد که ذهن بسیاری از عزیزان را به خود معطوف داشته است.  اما در نظر داشته باشید که اخذ تابعیت استرالیا تاریخچۀ مبهم و پیچیده ای دارد.امروزه حدود 95 درصد از جمعیت کشور استرالیا، تابعیت این کشور را دریافت نموده اند و بیشتر از 900000 نفر از افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، امکان این را دارند که تابعیت این کشور را کسب کنند. اخذ تابعیت استرالیا ممکن از سالیان زیادی به طول انجامد اما در نهایت به کسب تابعیت ختم خواهد گردید و ارزشمند می باشد. اینکه چگونه و چطور می توان اخذ تابعیت استرالیا را کسب نمود موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت اما به منظور کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر پیشنهاد می نمائیم با وکلا و مشاورین ارشد موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس بگیرید تا ایشان شما را در مسیر صحیح دریافت تابعیت استرالیا هدایت و راهنمائی نمایند.

مزایای اخذ تابعیت استرالیا

در این بخش نیز می پردازیم به مسئلۀ بسیار مهم که همانا مزایای دریافت تابعیت کشور استرالیا. این مزایا شامل:
اولین مزیت اخذ تابعیت استرالیا اجازه و حق شرکت در رأی گیری می باشد
حق اقدام برای گرفتن پاسپورت
حق ورود به کشور استرالیا بدون نیاز به پاسپورت
حق شرکت در برنامه های ویزاهای خاص سایر کشورها
حق شرکت در انتخابات دولتی
حق کار در سازمان های دولتی
حق خدمت در نیروی نظامی، دریائی، زمینی و هوائی کشور استرالیا
حق به دنیا آوردن کودک در خارج از کشور و دریافت تابعیت برای وی
دارا بودن حق حمایت دیپلماتیک و کنسولی در خارج از خاک کشور استرالیا
از خروج اجباری از این کشور مستثنی خواهید شد مگر اینکه به صورت غیرقانونی تابعیت این کشور را کسب کرده باشید.
فرصت اینکه بتوانید به عنوان عضوی از جامعه استرالیا پذیرفته گردید.

چگونگی اخذ تابعیت کشور استرالیا

چندین روش برای اخذ تابعیت استرالیا وجود دارد این موارد عبارتند از:
تولد در کشور استرالیا
تولد والدین در استرالیا
ازدواج با تبعۀ استرالیا
اما افرادی هم که به استرالیا مهاجرت می کنند نیز دو راه برای اخذ تابعیت کشور استرالیا را دارند، این موارد عبارتند از:
دارا بودن شرایط عمومی
اعطای موقعیت های دیگر
حال به بررسی این عوامل می پردازیم:
دارا بودن شرایط عمومی: زمانی که شما به صورت قانونی به مدت چهار سال یا بیشتر در کشور استرالیا اقامت داشته باشید، در نهایت می توانید به اخذ تابعیت استرالیا برسید. واینکه متقاضی باید حتماً دوازده ماه قبل از تکمیل فرم های مخصوص در این کشور با عنوان مقیم دائم کشور استرالیا اقدام نمایند البته نکتۀ مهمی که وجود دارد این است که در این مدت 4 ساله شخص نباید بیش از 12 ماه خارج از خاک کشور استرالیا باشد.
در صورتیکه در طول مدت اقامتتان دچار اختلالات روانی شوید و یا در زندان محبوس باشید، احتمال اینکه بتوانید اقامت و به طریق اولی اخذ تابعیت استرالیا را کسب کنید بسیار پائین می باشد. برخی از افراد ممکن است از دارا بودن شرایط برای اخذ تابعیت استرالیا معاف باشند مانند افرادی که در خدمت ارتش، نیروهای نظامی، زمینی و یا دریائی و هوائی می باشند، که از دارا بودن شرایط مستثنی خواهند بود.
همچنین به منظور اینکه بتوانید تابعیت کشور استرالیا را کسب کنید نیاز هست تا در آزمون های خاص مربوط به شهروندی شرکت کنید و همچنین به لحاظ شخصیتی نیز باید ثابت گردد که از اختلالات شخصیتی برخوردار نمی باشید.

تست شهروندی

تست مربوط به شهروندی تستی می باشد که بر روی تعهدات شخص نسبت به کشور استرالیا تاکید دارد. این تعهد، تعهد نسبت به قوانین کشور استرالیا به ویژه قانون اساسی این کشور است علاوه بر این تعهد نسبت به تکالیف شهروندی را نیز در بی می گیرد. اما این تست در برگیرندۀ 20 تست چندگزینه ای می باشد که مدت زمان 45 دقیقه ای برای آن در نظر گرفته شده است. به منظور قبولی در این آزمون نیاز است تا حداقل 75 درصد از سوالات را به درستی پاسخگو باشید. این تست به گونه ای طراحی شده است که سطح زبان شخص را نیز مورد بررسی قرار می دهند و تمامی سوالات به زبان انگلیسی طراحی شده اند. و این آزمون ها در ادارۀ مهاجرت کشور استرالیا برگزار می گردد.

اعطای موقعیت های دیگر به منظور اخذ تابعیت استرالیا:  افراد ذیل که به کشور استرالیا مهاجرت نموده اند نیاز به گذراندن آزمون های مربوط به شهروندی نخواهند بود:
افرادی که زیر 18 سال سن دارند
افرادی که بالای شصت سال سن دارند و انیکه به لحاظ قدرت شنوائی، بینائی یا سایر موارد دچار مشکلاتی هستند
افرادی که ناتوانی جسمی دائمی دارند
افراد متولد شده خارج از خاک استرالیا از والدینی که قبلاً تابعیت استرالیا را کسب نموده اند
افرادی که پیش از تاریخ 16 سپتامبر 1957 در خاک پاپوآ به دنیا آمده باشند
اما در نهایت اقدام برای کسب فرم های مورد نظر این را هم توجه بفرمائید که نیازمند پرداخت هزینه هائی می باشید که با توجه به نوع درخواستتان هزینه ها متفاوت است.

 

تعهدات و تکالیف شهروندی

 

زمانی که شما اخذ تابعیت استرالیا را کسب نمودید به عنوان تبعۀ آن کشور شناخته خواهید شد و یکسری حقوق و تکالیفی را به عنوان شهروند کشور استرالیا بر عهده خواهید داشت. این تکالیف عبارتند از شرکت در رای گیری، در صورت نیاز شرکت و حضور در هیئت منصفه. همچنین ممکن است از شما درخواست شود تا نسبت به نفی تابعیت خود از کشور مقصد اقدام نمائید. حتی در صورتیکه در قوانین کشور استرالیا چنین قانونی موجود نباشد ممکن بر طبق قوانین و مقررات داخلی کشور خود چنین درخواست و انتظاری از شما داشته باشند. و مطابق با قوانین  و مقررات بین المللی دارا بودن تابعیت دوگانه همواره جرم شناخته شده و می باشد. لذا پیش از اینکه نسبت به اخذ تابعیت کشور استرالیا اقدام نمائید در خصوص این موارد آگاهی داشته باشید. لذا بدین منظور مراسمی خاص برگزار خواهد شد و متقاضی باید در این مراسم شرکت نمایند و نسبت به تعهدات خود سوگند یاد نمایند. و بعد از ادای این سوگند است که می توانید نسبت به اخذ تابعیت اقدام کنید.

کشور استرالیا با توجه به شرایط و رفاه اجتماعی که از آن برخوردار است، لذا متقاضی زیادی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد. هدف اکثر مهاجران نیز در اکثر موارد اخذ اقامت و به طریق اولی تابعیت کشور مورد نظر می باشد. با وجود اینکه سختگیری ها در این زمینه در کشور استرالیا افزایش یافته اما هنوز امکان اخذ تابعیت استرالیا امکان پذیر می باشد به طور مثال در صورتیکه شخص به صورت تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری در این کشور اقدام نماید، ابتدا به صورت موقت اجازۀ اقامت در این کشور را خواهد داشت، سپس می توان برای اخذ اقامت اقدام نمود و در نهایت در صورت مهیا بودن تمامی شرایط می توانید برای اخذ تابعیت استرالیا اقدام کنید. اما در نهایت به منظور کسب اطلاعات کامل و جامع تر در باب نحوۀ اخذ تابعیت استرالیا پیشنهاد می نمائیم با  مشاورین ارشد موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس بگیرید تا ایشان شما را در مسیر صحیح اخذ تابعیت استرالیا راهنمائی و هدایت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *