انواع ویزای اتریش

بررسی انواع ویزا در این کشور

 • انواع ویزای اتریش و مقدمه ای بر آن
 • انواع ویزای اتریش و شرایط عمومی آن
 • انواع ویزای اتریش و انواع آن
 • انواع ویزای اتریش و ویزای تحصیلی اتریش
 • انواع ویزای اتریش و ویزای کاری اتریش
 • انواع ویزای اتریش و ویزای درمانی اتریش
 • انواع ویزای اتریش و ویزاهای بلند مدت اتریش
 • انواع ویزای اتریش و ویزاهای دیگر اتریش
 • انواع ویزای اتریش و مدارک لازم برای اقدام
 • انواع ویزای اتریش و وکیل متخصص ویزا
 • انواع ویزای اتریش و وقت سفارت ویزای کشور
 • انواع ویزای اتریش و توصیه های مهم
 • انواع ویزای اتریش و سخن پایانی
انواع ویزای اتریش

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

انواع ویزای اتریش و مقدمه ای بر آن

انواع ویزای اتریش، شرایط اخذ ویزای کشور اتریش و همچنین قوانین اخذ هر یک از انواع ویزای موجود در این کشور را ما در این مقاله به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم تا در صورتی که کشور اتریش را مقصد مهاجرتی خود قرار داده اید و نسبت به قوانین پیش روی خود من باب انواع ویزای اتریش آگاهی کافی ندارید با مطالعه این مقاله علم شما عزیزان نسبت به شرایط اخذ ویزا در این کشور افزایش یابد و قدم های درست در این راه بردارید. آیا هر یک از انواع ویزای اتریش راهی مناسب برای مهاجرت به این کشور محسوب می شود؟ آیا شرایط و قوانین اخذ ویزا در اتریش سخت و پیچیده است؟ با توجه به اینکه کشور اتریش در زمره کشورهای مهاجرپذیر به حساب می آید و در این رابطه متقاضیان بسیاری خواستار مهاجرت به این کشور هستند و اکثر این افراد نسبت به قوانین اخذ هر یک از انواع ویزای اتریش علم کافی ندارند ما سعی کردیم در این مقاله به بررسی هریک از راه های اخذ ویزای این کشور اعم از ویزای کار در اتریش، ویزای تحصیلی اتریش و سایر انواع ویزا بپردازیم تا علم و آگاهی شما عزیزان ارتقا یابد. در خصوص اخذ هریک از انواع ویزای اتریش پیشنهاد نخست ما در ابتدا مطالعه این مقاله و سپس در صورت لزوم و نیاز به اخذ اطلاعات بیشتر و دقیق ترپیشنهاد می شود با مشاورین ارشد  موسسه حقوقی ملک پور مشاوره کامل و تخصصی داشته باشید تا اطلاعات حقوقی شما ارتقا یابد.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با اخذ ویزای کار در اتریش بخش اول
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با ویزای کار اتریش بخش اول
فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با اخذ ویزای کار در اتریش بخش دوم
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با ویزای کار اتریش بخش دوم

انواع ویزای اتریش و شرایط عمومی آن

مهاجرت به اتریش و بحث انواع ویزای اتریش جز مواردی است که پیش از هر اقدامی افراد متقاضی باید  مختصری از شرایط عمومی این کشور بدانند و ما در این بخش به بررسسی شرایط عمومی کشور اتریش می پردازیم. کشور اتریش در زمره ایده‌آل ترین کشورهای جهان برای مهاجرت میباشد این کشور جزء کشورهای مهاجر پذیر است که سالانه پذیرای تعداد بسیار بالایی از افراد متقاضی مهاجرت به کشور است. کشور اتریش به لحاظ امنیت بالای اقتصادی و رفاه اجتماعی بالایی که دارد همواره به عنوان یکی از مقاصد مهاجرتی از سوی مهاجران انتخاب می شود و افراد متقاضی به واسطه روش های مختلف مهاجرتی اقدام به ورود کشور اتریش می نمایند. کشور اتریش از لحاظ جغرافیایی با کشورهایی چون مجارستان، آلمان، اسلوونی، چک، اسلواکی، سوئیس و ایتالیا دارای مرز مشترک خاکی می‌باشد. زبان رسمی و رایج کشور اتریش که حدود ۹۵ درصد از جمعیت ۸ میلیون نفری این کشور به این زبان تکلم می کنند، آلمانی می باشد. البته با توجه به اینکه دفتر سازمان ملل در این کشور حضور دارد حدود 95 درصد مردم کشور اتریش به زبان انگلیسی مسلط هستند و این کشور در زمره کشورهایی است که به کشور دو زبانه محسوب می شود و  افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند لزوما نیازی به تسلط به زبان آلمانی ندارند و با تسلط به زبان انگلیسی نیز می توانند وارد اتریش شده و به زندگی خود ادامه دهند و حتی با تسلط به زبان انگلیسی امکان ورود به  بازار کار تمام وقت این کشور برای آنها وجود دارد. کشور اتریش یکی از اعضای اتحادیه اروپا و اتحادیه شنگن است که این باعث شده افرادی که در اتریش اقامت دارند می توانند به راحتی با داشتن کارت اقامت این کشور در دیگر کشورهای حوزه شنگن رفت و آمد داشته باشند.

پرچم اتریش
اطلاعات عمومی اتریش

انواع ویزای اتریش

انواع ویزای اتریش

کشور اتریش همانند دیگر کشورها دارای انواع مختلفی از ویزاهای مختلف است که افراد متقاضی می توانند به واسطه هر یک از انواع ویزای اتریش به این کشور مهاجرت نمایند. در خصوص انواع ویزای اتریش باید خاطر نشان شویم که بسته به هدف افراد و راه مهاجرتی مد نظر آنها قوانین اخذ ویزای این کشور متفاوت است. ما در این بخش به بررسی برخی از انواع ویزای اتریش می پردازیم:

 • ویزای نوعA: ویزای ترانزیت فرودگاهی

  ویزای نوع A معمولا برای افرادی صادر می شود که به مدت کوتاه ناچارا باید در فرودگاه این کشور حضور داشته باشند. معمولا این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد تغییر مسیر و پرواز خود را دارند.

 • ویزای نوعB: ویزای ترانزیت

  این نوع ویزا به ویزای ترانزیت تایپ B مشهور است که تقریبا مشابه نوع A می باشد. این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود به مدت بیش از 5روز به ناچار باید در فرودگاه اتریش اقامت و حضور داشته باشند و افراد باید طی این 5روز در هتل های موجود در فرودگاه اقامت داشته باشند.

 • ویزای نوع C

  ویزای نوع C برای افرادی صادر می شود که قصد  دارند به مدت کمتر از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

انواع ویزای اتریش و ویزای تحصیلی اتریش

یکی از راه های مهاجرت به کشور اتریش مهاجرت تحصیلی به این کشور است. تحصیل در اتریش به عنوان یکی از انواع ویزای اتریش به حساب می آید که در این خصوص افرادی زیادی هرساله به واسطه اخذ ویزای تحصیلی وارد این کشور می شوند. تحصیل در این کشور برای افراد متقاضی در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است و افراد می توانند با داشتن شرایط لازم ادامه تحصیل در این کشور اقدام به مهاجرت به این کشور نمایند. تحصیل در اتریش  در مقاطع مختلف تحصیلی من جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکترا برای افراد متقاضی با داشتن شرایط لازم امکان پذیر است. دوره تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش همانند دیگر کشورها 4ساله می باشد که افراد با ارائه مدرک دیپلم 12ساله می توانند برای ورود به دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. دوره تحصیل در مقطع ارشد با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و مدرک لیسانس برای افراد متقاضی امکان پذیر است و طول دوره ارشد در این کشور دوساله است و افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور باید مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی خود را ارائه دهند. تحصیل در مقطع دکترا نیز در صورت داشتن شرایط لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور برای افراد متقاضی امکان پذیر است.

انواع ویزای اتریش و ویزای کاری اتریش

انواع ویزای اتریش در بحث کار بدین صورت است که مهاجرت کاری به این کشور به دو صورت اتفاق می‌افتد که ما در این بخش به بررسی هر یک از روش های اخذ ویزای کار در کشور اتریش می پردازیم.

 • ویزای کار اتریش به واسطه داشتن پیشنهاد شغلی یا job offer

  فرآیند اخذ پیشنهاد شغلی در اتریش به این صورت است که فرد متقاضی باید در ابتدا رزومه کاری خود را برای کارفرما در این کشور ارسال نماید تا در صورت تایید از سوی وی، دعوتنامه کاری برای متقاضی از طرف کارفرما ارسال شود. البته فرآیند ویزای کار در اتریش همانند دیگر کشورها بدین صورت است که زمانی که کارفرما رزومه فرد را تایید کرد، بر اساس قوانین کشور اتریش و اتحادیه اروپا باید یک پروسه سه ماهه در اتریش آگهی را انجام دهد و درخواست جذب نیروی کار را در این کشور نماید و در صورت نبودن نیروی کار در کشور اتریش وی باید پروسه سه ماهه دیگری را در اتحادیه اروپا آگهی کند و در صورت نبود نیروی کار در اتحادیه اروپا می‌تواند دعوتنامه کاری را برای متقاضی اصلی ارسال نماید و متقاضی نیز با داشتن این دعوتنامه به همراه دیگر مدارک به سفارت مراجعه نموده و درخواست ویزای کار اتریش نماید.

 • ویزای کار اتریش از طریق ویزای جستجوی کار یا job seeker

  در خصوص اخذ ویزای جاب سیکر باید توجه داشته باشید این نوع ویزا مختص کشور اتریش، آلمان، ایسلند و آفریقای جنوبی می باشد. پروسه اخذ ویزای جستجوی کار بدین صورت است که فرد متقاضی زمانی که درخواست ویزای جستجوی کار را برای سفارت کشور اتریش ارائه داد، باید پروسه امتیاز بندی پیش از اخذ ویزا در این کشور را انجام دهد. امتیاز بندی براساس چهار مقوله اصلی انجام می شود، این چهار مقوله شامل مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، سن فرد و مدرک زبان است که فرد متقاضی می تواند با ارائه آیلتس ۵.۵ یا آلمانی در سطح A2 یا  B1 در این امتیازبندی شرکت کند.

نمودار نرخ بیکاری در اتریش

نرخ بیکاری اتریش

انواع ویزای اتریش  و ویزای درمانی اتریش

یکی از راه های اخذ ویزای کشور اتریش که افراد متقاضی می توانند به واسطه دریافت آن وارد کشور اتریش شوند، ویزای درمانی اتریش می باشد. ویزای درمانی در زمره ویزاهای کوتاه مدت تایپ D می باشد. ویزای درمانی اتریش برای افرادی صادر می شود که به دلیل وخیم بودن بیماری آنها در صورت داشتن نامه پزشک معالج و همچنین سوابق بیماری فرد برای متقاضی صادر می شود. در خصوص اعطای ویزای همراه ویزای درمانی باید توجه داشته باشید بسته به نوع بیماری و شدت وخیم بودن حال بیمار ویزای کوتاه مدت ۶۰ روزه برای همراه صادر می شود. مقاله انواع ویزای اتریش توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف و تهیه شده است، و هرگونه کپی برداری از این نوشتار بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی است.

کشور اتریش برای زندگی

انواع ویزای اتریش و ویزاهای بلند مدت اتریش

ما در این بخش به بررسی یکی از انواع ویزای اتریش می پردازیم که افراد متقاضی از طریق اخذ این نوع ویزا می توانند وارد این کشور شوند، این نوع ویزا به عنوان ویزای کوتاه مدت تایپ D شناخته می شود . افرادی که این نوع ویزا را اخذ نمودند می توانند به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. این نوع ویزا معمولا برای افرادی صادر می شود که با هدف ادامه تحصیل و کار و تجارت قصد ورود به اتریش را دارند. البته در خصوص صدور این نوع ویزا برای ویزای تحصیلی بسته به طول دوره تحصیل فرد ممکن است تایم این نوع ویزا بلند مدت صادر شود. افراد متقاضی با داشتن این نوع ویزا امکان رفت و آمد در کشورهای عضو اتحادیه شنگن را بدون محدودیت دارند.

انواع ویزای اتریش و ویزاهای دیگر

در خصوص انواع ویزای اتریش و راه های مهاجرت و ورود به این کشور به واسطه اخذ هریک از تایپ های ویزا باید خاطر نشان شویم انواع دیگری از ویزاها در این کشور وجود دارد که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم:

انواع ویزای اتریش
 • ویزای بازدید

   این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که در کشور اتریش اقدام و خویشاوندان نزدیک آنها در این کشور اقامت دارند. لازم به ذکر است افرادی که قصد دارند به واسطه این نوع ویزا وارد اتریش شوند باید از سوی اقوام خود دعوتنامه معتبر داشته باشند.

 • ویزای کنفرانس

  این ویزا تایپ برای افرادی صادر می شود که در کشور اتریش از سوی شرکت یا موسسه ای برای شرکت در کنفرانس و همایش دعوت شده اند. این نوع ویزا در قالب ویزای تایپ C قرار دارد.

 • ویزای تجاری

  ویزای تجاری که یکی از انواع ویزای اتریش است برای افرادی صادر می شود که با هدف تجارت و بیزنس کوتاه مدت وارد این کشور می شوند. در خصوص این نوع ویزا نیز افراد باید از سوی شرکت و موسسه خاصی دعوتنامه داشته باشند و در ضمن اعتبار این نوع ویزا 90 روز می باشد..

 • ویزای توریستی

  یکی از رایج ترین انواع ویزای اتریش همانند دیگر کشورها تایپ ویزای توریستی می باشد که این نوع ویزا در قالب ویزای کوتاه مدت تایپ C قرار دارد و صرفا برای افرادی صادر می شود که سفر گردشگری در این کشور را دارند.

انواع ویزای اتریش و مدارک لازم برای اقدام

باید در نظر داشت برای اخذ انواع ویزای اتریش  افراد متقاضی باید مدارک و پرونده کاملی را ارائه دهند تا پس از بررسی مدارک ارائه شده از سوی سفارت ویزای آنها صادر شود. با توجه به اینکه پروسه صدور انواع ویزای اتریش  بین 1 الی 3 ماه به طول می انجامد افراد می توانند با ارائه مدارک ذیل درخواست اخذ ویزای این کشور را دهند:

انواع ویزای اتریش
 • پاسپورت معتبر که حداقل 6ماه اعتبار داشته باشد
 • دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید
 • فرم ویزا باید تکمیل شده ارائه شود
 • مدارک مورد نیاز دال بر رزرو یک هتل و مشخص نمودن محل اسکان فرد
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • ارائه نامه استغال به کار به همراه ترجمه
 • نامه تمکن مالی به همراه گردش 6ماهه ارائه شود

 • در صورت داشتن سفرهای قبلی کپی آن نیز باید ارائه شود
 • سند ملکی در صورت داشتن سفر توریستی ارائه شود
 • مدارک هویتی باید ترجمه شده ارائه شود
 • در صورت درخواست ویزای تجاری افراد باید دعوتنامه از سوی شرکت دعوت کننده را داشته باشند
 • پرداخت هزینه های ویزا
 • نامه عدم ارتکاب به جرم کیفری ارائه شود
 • بیمه سفر و گواهی سلامت ارائه شود

انواع ویزای اتریش و وکیل متخصص ویزا

در خصوص اخذ هر یک از انواع ویزا با توجه به اینکه افراد متقاضی اطلاعات کافی ندارند و گاها زمانی که شخصا اقدام می کنند با شکست و ریجکت شدن ویزا مواجه می شوند، پیشنهاد ما این است که وظیفه انجام کارهای حقوقی خود را به عهده وکیل مهاجرتی خود قرار دهید تا با تجربه آنها موفقیت پرونده خود را چند برابر کنید. با توجه به قوانین پیچیده اخذ ویزای اتریش پیشنهاد می شود چنانچه برای اخذ انواع ویزای اتریش اقدام می نمایید و این کشور را هدف مهاجرتی خود قرار داده اید در ابتدا برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود مقاله فوق را مطالعه نمایید و سپس پیشنهاد می شود در پروسه دریافت ویزای خود با وکیل مهاجرتی مجرب تماس گرفته و پرونده خود را به عهده کسی بگذارید که در دریافت ویزا به شما کمک کند. پیشنهاد می شود پیش از هر اقدامی اطلاعات حقوقی خود را در زمینه راه های اخذ انواع ویزا در اتریش ارتقا دهید تا در این مسیر قدم های منطقی بردارید و در این رابطه داشتن وکیل با تجربه و انتخاب موسسه ای که در این راه تجربه بالایی دارد می تواند در انتخاب درست راه مهاجرتی به شما کمک کند. مقاله انواع ویزای اتریش توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف و تهیه شده است، و هرگونه کپی برداری از این نوشتار بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی است.

استخدام نیرو در MIE

انواع ویزای اتریش و وقت سفارت

افرادی که قصد دارند برای اخذ هریک از انواع ویزای اتریش اقدام کنند باید توجه داشته باشند برای اخذ وقت سفارت باید در ابتدا به سایت سفارت اتریش مراجعه نمایند و به صورت آنلاین درخواست وقت مصاحبه و ارائه مدارک خود را نمایند. مدت زمان دریافت وقت سفارت 2 الی 6 هفته کاری می باشد که در این مدت افراد باید مدارک مورد نیاز خود را آماده و تکمیل نمایند تا زمانی که به سفارت این کشور مراجعه نمودند پرونده کاملی را به سفارت اتریش ارائه نموده و پروسه بررسی پرونده خود را بدین صورت کوتاه تر میکنند و سریع تر ویزا برای متقاضی صادر می شود. مصاحبه معمولا به زبان آلمانی برگزار می شود که البته افرادی که توانایی برقراری ارتباط به زبان آلمانی را نداشته باشند می توانند به زبان انگلیسی مصاحبه خود را انجام دهند. پروسه بررسی مدارک و درخواست افراد متقاضی معمولا 4هفته به طول می انجامد. مقاله انواع ویزای اتریش توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف و تهیه شده است، و هرگونه کپی برداری از این نوشتار بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی است.

انواع ویزای اتریش و توصیه های مهم

نکته قابل توجه در خصوص انواع ویزای اتریش این است که افراد زمانی که اقدام به مهاجرت به اتریش می‌نماید و از طریق یکی از انواع ویزا وارد این کشور می شوند باید در نظر داشته باشند معمولاً ویزاهایی که برای افراد صادر می شود تایم مشخصی دارد افراد متقاضی باید در بازه زمانی مشخص شده حضور داشته باشد و پس از انقضای ویزای خود باید به خاک کشور مبدا خود باز گردند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند نیز باید توجه داشته باشند که تایم اقامت آنها بستگی به طول دوره تحصیل آنها دارد و پس از فارغ التحصیل شدن در دوره تحصیلی خود باید به کشور مبدا خود بازگردند مگر اینکه در مدت زمانی که پس از تحصیل به آنها اجازه اقامت کاری داده می شود وارد بازار کار تمام وقت شوند که در این صورت می توانند اقامت خود را تمدید نمایند. در ضمن زمانی که شما برای ویزای توریستی اقدام می کنید باید توجه داشته باشید مدارک مورد نیاز این نوع ویزا کامل باشد و چیدمان پرونده مناسبی که ارائه می دهید می تواند در پروسه اخذ این ویزا به افراد کمک کند. افراد زمانی که برای ویزای کوتاه مدت اتریش اقدام می نمایند باید ثابت نمایند در کشور مبدا خود علقه‌هایی دارند که به خاطر علایق خود قصد حضور دائم در اتریش را ندارند. مقاله انواع ویزای اتریش توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف و تهیه شده است، و هرگونه کپی برداری از این نوشتار بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی است.

کارآفرینی در اتریش
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای توریستی اتریش

انواع ویزای اتریش و سخن پایانی

انواع ویزای اتریش ، شرایط و قوانین اخذ هریک از انواع ویزای اتریش را ما در مقاله فوق به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی علمی قرار دادیم تا در صورتی که شما عزیزان کشور اتریش را مقصد مهاجرتی خود قرار داده اید اطلاعات کاملی در این خصوص داشته باشید. با توجه به اینکه برای ورود و مهاجرت به اتریش همانند دیگر کشورها انواع مختلفی از تایپ های ویزا وجود دارد و هریک از این ویزاها قوانین و شرایط خاص خود را دارند ما در ابتدا پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا اطلاعات اولیه در خصوص انواع ویزای اتریش را دریافت نمایید و سپس در صورتی که نیازبه اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از راه های اخذ ویزا در اتریش داشتید می توانید با مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور مشاوره کامل و تخصصی در باب اخذ انواع ویزای اتریش دریافت نمایید.

10 پاسخ
 1. امیرحسین
  امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید. آقای دکتر من میخوام ویزای توریستی اتریش بگیرم. آیا شما در زمینه ویزای توریستی هم فعالیتی دارید؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • miemalekpour10
   miemalekpour10 گفته:

   سلام و عرض ادب. دوست عزیز برای تحصیل در هر کشوری در مدارس اصولا میبایست یا قیم داشته باشید و یا پدر یا مادر همراهتان باشد. برای اطلاع از سایر شرایط تحصیل در مدارس می توانید مقالات ما در رابطه با تحصیل در اتریش را در همین سایت مطالعه نمایید.

   پاسخ
 2. سحربندعلیزاده
  سحربندعلیزاده گفته:

  با سلام
  سپاس از اطلاعات بسیار عالی شما
  لطفا در مورد ویزای کار اتریش بفرمایید برای رشته های حقوق امکان اقدام وجود دارد؟
  با تشکر

  Rating: 5
  پاسخ
  • m h
   m h گفته:

   سلام و عرض ادب خیر دوست گرامی از آنجاییکه قوانین حقوقی کشورهای مختلف متفاوت است شما نمی توانید با مدرک حقوق ایران در اتریش مشغول به کار شوید. باید از طریق دیگری اقدام نمایید.

   پاسخ
  • m h
   m h گفته:

   سلام و عرض ادب بله در صورتیکه حداقل سه سال با همسر اتریشی خود زندگی مشترک داشته باشید و همچنین ازدواج شما به ثبت رسیده باشد این امکان وجود دارد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating: 5