تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. شرایط تحصیل در اوکراین چگونه می باشد؟ نحوه اخذ پذیرش از دانشگاههای اوکراین به چه صورت می باشد؟ ایا دانشگاههای معروف اوکراین را می شناسید؟ مزایای تحصیل در اوکراین چیست؟ پاسخ سوالات خود را می توانید در این مقاله بیابید، ضمن اینکه افرادیکه علاقمند به تحصیل در اوکراین می باشند این امکان را دارند که با مشاورین مجرب موسسه حقوقی MIE تماس حاصل نمایند و از شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای اوکراین مطلع شوند و از مشاوره رایگان در این خصوص بهره مند گردند.

اوکراین از جمله کشورهای واقع دراروپای شرقی می باشد که با کشورهای روسیه، بلاروس،مجارستان،اسلواکی ولهستان دارای مرز مشترک می باشد، پایتخت این کشور شهر کی اف وزبان رسمی مردمانش اکراینی است ضمن اینکه زبان روسی نیزدر این کشور کاربرد گسترده ای دارد.

در ابتدا مختصری راجع به مزایای تحصیل در اوکراین می پردازیم و در ادامه به ذکر شرایط و نحوه اخذ پذیرش تحصیل در اوکراین خواهیم پرداخت.

 1. برخورداری از سطح بالای اموزش
 2. برگزاری کورسهای اموزشی مورد تایید در کل اتحادیه اروپا و همچنین دریونسکو وشورای اروپا
 3. برخورداری از کیفیت زندگی استاندارد مورد قبول در اروپا
 4. متد اموزشی مورد قبول در کل دنیا وهزینه پایین تحصیل بعلاوه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بعضی از رشته ها
 5. برخورداری از فرصت های شغلی خوب بعد از تحصیل
 6. برخورداری از اب و هوای معتدل و خوب برای زندگی
 7. دارا بودن یکی از مدرن ترین و بهترین سیستم های حمل و نقل در اروپا
 8. امکان شرکت و تحصیل در محضر اساتید مجرب که از بهترین دانشگاهها ی امریکا ، کانادا وانگلستان برای اموزش دانشجویان به اکراین می ایند
 9. امکان شرکت دانشجویان مشغول به تحصیل در اوکراین برای شرکت در سمینارها وسمپوزیوم وپروژه های اموزشی در دیگر کشورهای اروپایی
 10. امکان تبادل و نقل وانتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در اکراین به دانشگاههای معتبر در دیگر کشورها از جمله به انگلستان، المان، سوید، فنلاند و جمهوری چک
 11. برخورداری از فرصت کار درایام تعطیل به خصوص در تعطیلات 3 ماهه تابستان در کشورهایی چون انگلستان،سوید و…برای دانشجویان مشغول به تحصیل دراوکراین
 12. امکان اخذ اقامت دایم بعد از تحصیل در اوکراین
 13. بسیاری از دانشگاههای دولتی در اوکراین به ارایه خدمات پزشکی رایگان به دانشجویان خود می پردازند به طوریکه دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاهها می توانند در صورت ایجاد مشکل پزشکی از خدمات پزشکی رایگان در بیمارستانهای این کشور بهره مند گردند.

 

 سیستم اموزشی در اکراین

 

برای دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در اوکراین می باشند  علاوه بر برخورداری از کیفیت اموزش بالا در دانشگاهها، اکادمیها و موسسات اموزش عالی در اوکراین می توانند با تحصیل دردانشگاههای این کشور از امتیازات ویژه در حین تحصیل از جمله برخورداری از مشاورین مجرب در زمینه نحوه تحصیل، انتخاب رشته و کمک به ورود دانشجویان به بازار کا اشاره نمود. اکراین از جمله کشورهایی می باشد که وزارت علوم و اموزش ان همه ساله سعی در کنترل کیفیت خدمات اموزشی ارایه شده به دانشجویان بین المللی و ارتقا کیفیت اموزش می باشد بنابراین دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور همواره می توانند از بهترین سیستم اموزشی وخدمات رفاهی برای تحصیل در این کشور بهره مند گردند.امکان تحصیل در مقطع لیسانس به دو زبان روسی و انگلیسی در اکراین امکان پذیر می باشد، برای  دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره لیسانس به زبان روسی، گذراندن یکسال دوره فاندیشن به زبان روسی  الزامی می باشد ولی برای کسانیکه متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی می باشند، گذراندن این دوره الزامی نمی باشد وبه صرف گذراندن دوره دیپلم و پیش دانشگاهی در کشور خود ودانش نسبی زبان انگلیسی می توانند برای پذیرش در مقطع لیسانس اقدام کنند. طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس 4 سال، در مقطع فوق لیسانس 2سال و در مقطع دکتری 4سال می باشد. دانشجویان مشغئل به تحصیل در اکراین اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل نیز دارند که ساعات کاری بسته به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد: در مقطع کارشناسی بصورت 10 ساعت در هفته، در کارشناسی ارشد 15تا 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری بصورت 30 ساعت در هفته می باشد.

اغاز سال تحصیلی دراکراین از یکم سپتامبر وسال تحصیلی متشکل از دوترم تحصیلی می باشد، که ترم اول از یکم سپتامبر تا ژانویه وترم دوم از فوریه تا ژوین می باشد. تاریخ برگزاری کلاسها اغلب در روزهای ابتدایی هفته می باشد و معمولا دانشجویان در روزهای اخر هفته می توانند بیشتر تایم خود را به شرکت در سخنرانیها، اموزشها و کار و مطالعه در کتابخانه بپردازند. درکشور اوکراین بالغ بر 440 دانشگاه و موسسات اموزش عالی وجود دارد که در میان انها 220 نهاد دولتی ومابقی غیر دولتی وخصوصی می باشند که در 54.9 درصد دانشگاههای دولتی اوکراین امکان تحصیل رایگان وجود دارد.

 

چگونه برای اخذ پذیرش از دانشگاههای اوکراین اقدام نماییم؟

 

در ابتدا برای دانشجویان خارجی این امکان وجود دارد که با ورود به وبسایت رسمی دانشگاه مربوطه به قسمت

Apply now

ورود کرده و با پر کردن فرم اپلیکیشن بصورت انلاین درخواست ثبتنام خود را به دانشگاه مربوطه ارسال نمایند. در این مرحله علاوه بر وارد کردن مشخصات شخصی، اسکن و ارسال مدارکی چون ریز نمرات ومدارک دوره های تحصیلی قبلی، ارسال گواهی پزشکی مبنی بر برخورداری از سلامت جسمانی، گواهی عدم ابتلا به تست ایدزو بیمه و بلیط برگشت از اکراین با تاریخ یکسال بعد از تحصیلدر این کشور و در اخرونزدیک به وقت سفارت نامه تمکن مالی دانشجو برای تحصیل دراوکراین  ضروری می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل در اوکراین بلافاصله بعد از دریافت نامه پذیرش  می توانند برای گرفتن وقت سفارت ودرخواست ویزا برای ورود به اوکراین اقدام نمایند.

تعطیلات رسمی در کشور اکراین:

 

شروع سال جدید                     یکم ژانویه

ارتدوکس کریسمس                 هفتم ژانویه

روز جهانی زن                     هشتم مارچ

روز کارگر                           یکم می

روز پیروزی(ترینیتی یکشنبه)    نهم می

روز تصویب قانون اساسی         بیست وهشت جوین

روز استقلال                          بیست و چهار اگست

لیست دانشکده ها و رشته های موجود دردانشگاههای اوکراین:

دانشکده دریایی، که شامل رشته های اتوماسیون- ناوبری کشتی- مکانیک کشتی- الکترومکانیکال وغیره می باشد.

دانشکده صنعت ومعدن، که شامل رشته های استخراج مواد معدنی- ژیومکانیک وهندسه توصیفی می باشد

دانشکده مکانیک، با رشته های فناوری ماشین سازی- مبانی طراحی ماشین- تکنولوژی وتجهیزات جوشکاری و…

دانشکده برق، دانشکده کامپیوتر وفناوری اطلاعات، دانشکده شیمی، دانشکده اقتصاد ومدیریت، دانشکده فیزیک و متالورژی( فن استخراج وذوب فلزات)، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر واطلاعات، دانشکده هواپیمایی، دانشکده فن اوریهای غذایی، دانشکده مدیریت بازرگانی، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده حسابداری، دانشکده موسیقی،هنر، فلسفه، دانشکده حقوق، اقتصاد، مارکتینگ ودانشکده تعلیم و تربیت و ده ها دانشکده دیگر در رشته های متنوع می باشد.

در انتها ذکر این مطلب خالی از فایده نمی باشد که افرادیکه از دانشگاههای اوکراین فارغ التحصیل می شوند این امکان را دارند که براحتی به بازار کار ورود کرده وپروسه اقامت دایم خود را شروع نمایند، ضمن اینکه افرادیکه تمایل به تحصیل در اوکراین را دارند می توانند با بررسی شرایط و نحوه اخذ پذیرش از دانشگاههای اوکراین شانس خود را امتحان کنند که توصیه می شود در این راه از مشورت مشاورین مجرب در این زمینه امری بسیار مفید فایده و راه گشا می باشد.

منابع:

www.Studyinukraine.org

www.wikipedia.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *