فایل تصویری توضیحات آقای ملک پور در باب تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا چگونه است؟ تحصیل در دانشگاههای ایتالیا چه نوع شرایطی را می طلبد؟ مزایا و معایب تحصیل در دانشگاههای ایتالیا چیست؟ دلایل هجوم دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا چه مواردی است؟ آیا تحصیل در دانشگاههای ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟آیا مسلط بودن به زبان ایتالیایی تاثیری بر تحصیل در دانشگاههای ایتالیا دارد؟

در ادامه مقاله تحصیل در دانشگاههای ایتالیا با ما همراه باشید تا شما را برای یافتن دانشگاه مورد نظرتان در این کشور راهنمایی نمائیم.

تحصیل در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی در سراسر جهان بوده . این هجم از توجه که به سمت دانشگاههای ایتالیا معطوف شده از دلایل متعددی نشات می گیرد . از جمله آن دلایل قدمت دانشگاهها و کیفیت بالای تحصیل در برخی رشته ها در کشور ایتالیا می باشد.علاوه  بر آن مقرون به صرفه بودن هزینه های دانشگاه ها  در ایتالیا  و بورس های تحصیلی و زندگی در این کشور و فضاهای جذاب دانشجویی است .

در ایتالیا حدود 90 مو سسه آموزش عالی ، 50 دانشگاه دولتی و 17 دانشگاه یا نهاد خصوصی وجود دارد همینطور مراکز آموزشی بسیاری نیز در ایتالیا وجود دارد.

انواع موسسات موجودی برای دوره کارشناسی در ایتالیا عبارتند از :

دانشگاه دولتی

دانشگاه فنی

انشگاههای ارتباطات و انفورماتیک

دانشگاههای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در دانشگاههای ایتالیا هستند می بایست 12  سال تحصیلی خود را در دوران دبیرستان تمام کرده باشند یعنی معادل مدرک پیش دانشگاهی را دارا باشند و نیز در صد بالایی از دانشگاهها تسلط و یا اشنایی با زبان ایتالیایی را معیار ی برای پذیرش دانشجویان  به حساب می آید.

دانستن این مسئله مهم است که اکتر امتحانات در دانشگاههای ایتالیا به صورت شفاهی می باشد و دانشجو در دانشگاههای ایتالیا می بایست هر سوال را به صورت شفاهی و چهره به چهره با استاد خویش پاسخ گوید.

دانشگاهها  و نهادهای آموزشی ایتالیا درتعیین میزان شهریه ی خود آزاد هستند اما با این وجود انتظار می رود برای پرداخت شهریه بین دانشجویان اتحادیه اروپا و آن دسته که از غیر از حوزه ی اتحادیه اروپا  ورود کرده اند  تفاوتی نباشد و تقریبا 850 یودرو تا 1200 یورو در ماه است با احتساب کمک هزینه ی تحصیلی که در اغلب دانشگاهها شامل حال اکتر دانشجویان می گردد.

البته این مبلغ در دانشگاههای خصوصی به مراتب بالاتر است .

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا وارد می شوند . این امکان را دارند که برای دوره های تحصیلی 3 ماهه وارد دانشگاهها و نهادهای آموزشی مورد تایید گردیده و در یک رشته مدرک لازم را کسب نمایند .

دانشجو های بین المللی جهت اخذ ویزای تحصیلی می بایست علاوه بر پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا ، حساب مالی کافی بابت تضمین هزینه های زندگی خود ارائه دهند و همچنین بیمه درمانی دانشجویی خود را تهیه نمایند.

دانشجویان در کشور ایتالیا جهت تهیه مسکن خود می توانند با دو گزینه روبرو شوند:

  • سکونت در خوابگههای دانشگاه در ایتالیا
  • 2-سکونت در سوئیت ها و خانه های دانشجویی

 

اغلب دانشجویان مایل هستند تا در خانه های خصوصی سکونت داشته باشند اما سکونت در خوابگاههای دانشجو خالی از امتیاز نیست از این بابت که دانشجو با نحوه زندگی دانشجویی آشنتا می نماید در کنار آن می توانند از خدمات موجود در خوابگاهها بهره مند شوند. هزینه تهیه مسکن  خصوصی به مراتب بالاتر خواهد بود و همچنین استقرار در مناطق شمالی یلا جنوبی ایتالیا بر این هزینه تاثیر گذار است .

هزینه تهیه مسکن  در ایتالیا :

خانه یک خوابه در مرکز شهر 600 یورو

خانه یک خوابه خارج از مرکز شهر 450 یورو

خانه 3 خوابه در مرکز شهر 1200 یورو

و خانه خارج از مرکز شهر 800 یورو

 

علومی که در دانشگاههای ایتالیا رواج دارند از بازه ی گسترده ای برخوردارند من جمله :

رشته های مدیریت به خصوص مدیریت بازرگانی

علوم کامپیوتر

مهندسی

روانشناسی

مجموع 28 دانشگاه ایتالیا  در QS آورده شده و 12 دانشگاه از 28 مورد دارای رتبه  زیر 500 در رتبه بندی جهانی می باشند.دانشگاه پلی تکنیک میلان بالاترین رتبه  را در میان سایرین داراست  که معادل 183 می باشد. این دانشگاه در رشته های هنری خود دارای رنک 10 ، مهندسی 14 ، آرشیتکت 15 و مهندسی مکانیک 18 می باشد.

دانشگاه دیگری که رنک نزدیکی به دانشگاه پلی تکنیک دارد ، دانشگاه  unibo با رتبه 208 در جهان است .

بعد از دو دانشگاه مذکور دانشگاههای زیر در ایتالیا از رتبه های برتر جهانی برخوردارند:

Sapienza – Università di Roma (joint 223rd)دانشگاه اسپینزا

Politecnico di Torino (305th) پلی تکنیک تورینو

Università degli Studi di Padova (UNIPD, joint 338th)

Università degli Studi di Milano (joint 370th)

Università di Pisa (431-440) دانشگاه پیزا

Università degli Studi di Trento (441-450)

Università degli Studi di Firenze (UNIFI, 451-460)

Universitá degli Studi di Roma – Tor Vergata (481-490)

Università degli Studi di Napoli Federico II (481-490)

Università Cattolica del Sacro Cuore (491-500)

 

دوره های تحصیلی در دانشگاههای ایتالیا به این صورت می باشد: دوره های لیسانس 3 ساله

دوره های مستر یا همان کارشناسی ارشد  2 ساله و دوره ی  دکتری 6 ساله می باشد.

کشور ایتالیا در زمینه هنر دارای فرهنگی بسیار غنی و تمدنی مثال زدنی است که کالج ها و دانشگاههای مطرحی در زمینه هنر دارد از آن جمله دانشگاه ACCADEMIA DARTE FIRENZE  در مرکز فلورانس می باشد .این دانشگاه علاوه بر آموزش هنر به طرق عملی و تئوری دانشجویان را با فرهنگ هنری کشور خود و همچنین متد های جهانی آشنا می کند و توانایی ها مهارت های هنری آنها را افزایش می دهد .این دانشگاه که در قلب فلورانس واقع شده علاوه بر رشته های هنر دوره های زبان نیز دارد . در کل تحصیل در دانشگاههای ایتالیا نیازمند داشتن ویزای تحصیلی برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا و اجازه اقامت برای دانشجویان اتحادیه اروپاست.

کشور ایتالیا دارای آماری بالغ بر 32000 دانشجوی بین المللی است. دانشجویان بین المللی برای اشتغال دانشجویی در زمان تحصیل می بایست علاوه بر داشتن اجازه کار بر روی ویزاهای تحصیلی مجوزات لازم را برای اشتغال از ایتالیا داشته باشند که البته با اشتغال بطور پاره وقت دانشجو می تواند قسمتی از هزینه های خود را پوشش دهد اما لازم به ذکر است که شهرت دانشگاههای ایتالیا علاوه بر قدمت و کیفیت بالای آموزشی و فضاهای آموزشی و پرورشی مناسب و مدرن اغلب دانشجویان خود کمک هزینه های تحصیلی و زندگی پرداخت می نمایند که پوشش دهنده هزینه های ارزان قیمت تر با بهره مندی از بورس های تحصیلی نیازمند تسلط و آشنایی با زبان ایتالیایی می باشد، البته واضح است که دروسی به زبان انگلیسی هم ارائه می گردد که بیشتر مربوط به رشته های مدیریتی و تجاری است اماکاملا روشن  است که آشنایی و تسلط به زبان ایتالیایی موجب می شود دانشجو انس و تطبیق بیشتری با محیط پیرامون خود داشته باشد و به مراتب راحت تر وارد بازار کار خواهد شد.

به شدت توصیه می شود جهت اخذ مشاوره من باب انتخاب شهر و کشور مناسب با شرایط خود و آگاهی از آنچه به عنوان یک دانشجو در انتظار شماست  به موسسات معتبر مشاوره ای در صدر آن ها موسسه مشاوره ای  MIE با سابقه ایی درخشان و به کارگیری به روز ترین  فنون و تخصص مراجعه فرمایید.

لینک سایت های مربوطه جهت تکمیل اطلاعات

https://www.studyoverseas.com/studying-abroad/study-in-europe/study-in-italy/.

https://www.topuniversities.com/where-to-study/europe/italy/guide

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *