تولد در جمهوری آذربایجان

تولد در جمهوری آذربایجان برای افرادی که فرزند آنها در این کشور متولد شده است و نیز بسیاری از مهاجران ساکن در آذربایجان سوال برانگیز باشد؛ از این رو کارشناسان موسسه MIE اتریش در مقاله حاضر به توضیح موضوعات قوانین اقامت و تابعیت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان و شرایط قانونی و تابعیت فرزند متولد شده در آذربایجان و قوانین تولد در جمهوری آذربایجان پرداخته اند.

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور در منطقه قفقاز بشمار می رود و از لحاظ قوانین، مقررات مهاجرتی مخصوص به خود را دارا است. برای مثال قوانین تولد در جمهوری آذربایجان با سایر کشورها اندکی متفاوت است. به همین خاطر در ادامه به برخی از نکات مهم در زمینه تولد در جمهوری آذربایجان و امکان اخذ تابعیت این کشور می پردازیم.

بررسی قوانین تولد در جمهوری آذربایجان

طبق ماده 52 قانون اساسی جمهوری آذربایجان، تبعه جمهوری آذربایجان فردی است که به کشور آذربایجان تعلق داشته و ارتباطات قانونی و سیاسی و همچنین حقوق شهروندی و تعهدات متقابل به کشور دارد.

فردی که در خاک جمهوری آذربایجان متولد می شود یا از پدر و مادری که تبعه آذربایجان است متولد می شود، خود به خود تابعیت جمهوری آذربایجان را از طریق تولد اخذ خواهد نمود. حتی فردی که یکی از والدینش تبعه آذربایجان هستند، نیز می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید. با این تعریف کشور آذربایجان هم قانون خاک و هم قانون خون را پذیرفته است.

کابینه وزرای آذربایجان قوانین تعیین تابعیت جمهوری آذربایجان را در تاریخ 18 مارس 2015 تصویب کردند. براساس مقاله ای که در وبسایت اداره مهاجرت آذربایجان منتشر شد می توان گفت قوانین تعیین تابعیت جمهوری آذربایجان اینگونه بدین صورت است: «در صورتی که محل اقامت افرادی که تبعه جمهوری آذربایجان (یا جمهوری سوسیالیست شوروی) بوده اند تا پیش از تاریخ تصویب قانون تابعیت جمهوری آذربایجان، ثبت نشده باشد و آن افراد خاک آذربایجان را ترک نکرده باشند، این مسئله موجب می شود که آنها بدون تابعیت باشند و در نتیجه از لحاظ قانونی به عنوان تبعه آذربایجان شناخته می شوند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان

طبق ماده 11 قانون اساسی جمهوری آذربایجان شرایط اخذ تابعیت این کشور را می توان به صورت زیر شرح داد.

یک فرد در موارد زیر می تواند تابعیت جمهوری آذربایجان را اخذ نماید:

 • از طریق تولد در جمهوری آذربایجان، به استثنای مواردی که در بخش های 1 و 2 ماده 12 قانون اساسی ثبت شده است، یا از طریق تولد از پدر و مادری که تابعیت آذربایجان را دارا هستند.
 • از طریق پذیرش تابعیت جمهوری آذربایجان
 • طبق مقررات پیشبینی شده تحت معاهدات بین المللی جمهوری آذربایجان
 • طبق مقررات پیشبینی شده تحت این قانون:

ماده 12: تولد در جمهوری آذربایجان از والدین خارجی یا والدین بدون تابعیتی که در خاک جمهوری آذربایجان متولد شده اند

 • فرزند متولد شده در خاک جمهوری آذربایجان از پدر و مادری که هر دو خارجی هستند، نمی تواند تابعیت جمهوری آذربایجان را اخذ نماید.
 • فرزند متولد شده در قلمرو جمهوری آذربایجان که یکی از پدر و مادر او خارجی و دیگری نیز بی تابعیت است، امکان دریافت تابعیت جمهوری آذربایجان را ندارد.
 • فرزند متولد شده در خاک جمهوری آذربایجان از پدر و مادری که هر دو بی تابعیت هستند، ممکن است بتواند تابعیت جمهوری آذربایجان را دریافت کند.

ماده 13: تابعیت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان برای فرزندانی که پدر و مادر آنها گمنام و ناشناس هستند

 • فرزندی که در خاک جمهوری آذربایجان متولد می شود و هر دو پدر و مادرش ناشناس هستند، تابعیت آذربایجان را اخذ می کند.

ماده 14: پذیرش تابعیت جمهوری آذربایجان

 • یک فرد خارجی یا فردی بدون تابعیت که به صورت قانونی، بدون وقفه و به مدت 5 سال مداوم در خاک جمهوری آذربایجان اقامت داشته است، اگر منبع درآمد قانونی دارد و متعهد به رعایت قوانین جمهوری آذربایجان است و نیز مدرکی دال بر تسلط بر زبان آذربایجانی ارائه می دهد، ممکن است بتواند تابعیت جمهوری آذربایجان را از طریق درخواست شخصی مطابق با قوانین این کشور اخذ نماید.

مدت اقامت دائم یک خارجی یا فرد بدون تابعیت در خاک جمهوری آذربایجان از تاریخ صدور مجوز اقامت دائم وی محاسبه می شود. همچنین مدت اقامت بی وقفه در خاک جمهوری آذربایجان فقط در صورتی بی وقفه شناخته می شود که فرد بیش از 3 ماه در طول یک سال خارج از خاک جمهوری آذربایجان نبوده باشد.

شرایط خاصل جمهوری آذربایجان برای افراد خارجی بدون در نظر گرفتن قوانین

 • در صورت دارا بودن دستاوردهایی در زمینه های علوم، فناوری، فرهنگی و ورزشی
 • در موارد استثنا، اگر فرد علاقه بخصوصی به جمهوری آذربایجان نشان می دهد؛ در چنین مواردی امکان صدور تابعیت جمهوری آذربایجان برای خارجی ها و افراد بدون تابعیت، توسط مسئولین قانونی مربوطه تعیین و تائید می شود.
 • فردی که خدماتی عالی برای کشور جمهوری آذربایجان ارائه کرده است بدون توجه به بخش 1 قانون تابعیت، می تواند به عنوان تبعه جمهوری آذربایجان پذیرفته شود.

چنانچه فردی که برای تابعیت جمهوری آذربایجان درخواست می دهد، به دنبال تغییر اجباری در ساختار قوانین این کشور، اختلال در تمامیت ارضی، انجام فعالیت های زیان بار برای امنیت این کشور، نظم عمومی، سلامت و روان مردم این کشور، ایجاد تبلیغات نژادی، مذهبی و نفرت ملی و فعالیت های تروریستی باشد؛ در چنین مواردی درخواست اخذ تابعیت او رد می شود. تصمیم گیری در مورد پذیرش تابعیت جمهوری آذربایجان باید مطابق با ماده 109 بند 20 قانون اساسی جمهوری آذربایجان باشد.

از سوی دیگر فردی که جهت اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان درخواست می دهد ممکن است لازم باشد هزینه هایی را برای انجام امور اداری پرداخت نماید.

خلاصه قوانین تولد در جمهوری آذربایجان

به این ترتیب باتوجه به خلاصه ای که از قوانین تولد در جمهوری آذربایجان ذکر شد، فرزندی که از پدر و مادری خارجی در آذربایجان متولد می شود نمی تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید و به طور حتم باید یکی از والدین او آذربایجانی باشد یا به عبارت بهتر تابعیت آذربایجان را داشته باشد. از سوی چنانچه پدر و مادر فرزند متولد شده در آذربایجان، تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشند، در این صورت امکان دارد که فرزند متولد شده بتواند تابعیت جمهوری آذربایجان را اخذ نماید.

کارشناسان موسسه MIE اتریش سعی داشتند در مقاله پیش رو خلاصه ای از قوانین تولد در جمهوری آذربایجان را خدمت شما عزیزان ارائه نمایند. با این حال چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به آذربایجان، قوانین اخذ تابعیت آذربایجان، شرایط زندگی در آذربایجان و قوانین و شرایط تولد در جمهوری آذربایجان نیاز داشته باشید می توانید با مشاوران موسسه تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *