فایل تصویری توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب کشور لهستان

درباره لهستان

آیا درباره لهستان اطلاعاتی دارید؟ اگر متقاضی مهاجرت به کشور لهستان هستید، در صورتی گه تصمیم دارید درباره لهستان اطلاعات کلی و جامعی داشته باشید، اگر می خواهید در خصوص اب و هوای لهستان، شهرهای مهم لهستان، و ريیس جمهوری کشور لهستان، منطقه جغرافیایی لهستان، وضعیت اقتصادی لهستان اطلاعاتی به دست آورید، با مطالعه ی این مقاله می توانید به پاسخ تمام سوالات خود برسید. همینطور شما میتوانید تمام اطلاعاتی را که درباره ی لهستان نیاز دارید از همکاران و مشاوران ارشد و خبره موسسه مشاوره ای MIE بپرسید. همکاران موسسه مشاوره ای MIE آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند.

پایتخت: ورشو

زبان: لهستانی

کشورهای همسایه: آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، روسیه

جمعیت: 38 میلیون

وسعت: 322،575 کیلومتر مربع (124547 مایل مربع، حدوداً به وسعت ایالت نیومکزیکو)

منطقه زمانی: CET (UTC + 1

تابستان(DST)  CEST (UTC+2)

آب و هوا: معتدل با تابستانهای معتدل و زمستان نسبتاً سخت

ارز: زلوتی (PLN, zł)، 1 زلوتی= 100 گروش

نوع حکومت: جمهوری، دموکراسی پارلمانی

عضو: اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و بسیاری دیگر

تعطیلات: 11 روز در سال

کد کشور: PL

اطلاعات کلی در مورد لهستان

جمهوری لهستان (Rzeczpospolita Polska) یکی از بزرگترین کشورها در اروپای مرکزی است، که با روسیه، لیتوانی، بلاروس، اوکراین، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان هم مرز  است (نقشه را ببینید). مرز شمالی آن با دریای بالتیک دسترسی آسان به بنادر اسکاندیناوی و دریای شمال را امکان پذیر می کند. لهستان تقریباً مربعی شکل است و پایتخت آن ورشو، در مرکز کشور واقع شده است. لهستان با مساحت 120،727 مایل مربع از نظر وسعت در رتبه هشتم در اروپا است.

این کشور تقریباً به طور کامل در دشت شمالی اروپا واقع شده و سرزمینی با پستی و بلندی اندک است. ارتفاع آن جز امتداد مرز جنوبی با سودتی[1] و رشته کوه های کارپات به ندرت به بالای 350 فوت می‌رسد،. ریزی[2] بلندترین قله آن با 8200 فوت ارتفاع از سطح دریا است. طولانی ترین رودخانه هایی که از کشور به سمت شمال عبور می کنند شامل ویستولا (667 مایل طول) در مرکز، و اوردا (530 مایل طول) است که در امتداد مرز غربی لهستان جریان دارند.

آب و هوا:

آب و هوای لهستان با زمستان های نسبتاً سرد و تابستانهای گرم مشخص می شود. لهستان در منطقه زمانی مرکزی اروپا است و بنابراین در ماه های زمستانی یک ساعت جلوتر از استاندارد GMT است و از آوریل تا اکتبر دو ساعت جلوتر است.

منابع طبیعی:

لهستان منابع معدنی و کشاورزی قابل توجهی دارد. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ زغال سنگ سخت و قهوه ای جهان علاوه بر معادن مس، گوگرد، روی، سرب و نقره، و همچنین منیزیم و سنگ نمک را دارد. تمام اینها به صادرات لهستان کمک قابل توجهی می کند. همچنین ذخایر گچ، کائولن، خاک رس، پتاس، و گاز طبیعی در این کشور وجود دارد. محصولات اصلی کشاورزی شامل گندم و سایر غلات، سیب زمینی، چغندر قند و علوفه است. بخش دام شامل 8 میلیون گاو گوشتی و گاو شیرده و 19 میلیون خوک است. زمین های قابل کشت در مجموع 18.7 میلیون هکتار (47 میلیون جریب) است. به علاوه 8.9 میلیون هکتار (22 میلیون جریب) جنگل منبع مهمی در تولید الوار است.

اطلاعات کلی:

جمعیت لهستان، در حال حاضر 38.6 میلیون نفر است. اندازه شهرها اغلب کوچک و یا متوسط است. برخی از 43 شهر آن دارای جمعیت بیش از 100،000 نفر است. ورشو، پایتخت لهستان و بزرگترین منطقه شهری آن، دارای جمعیتی بالغ بر 1.7 میلیون نفر است.

دیگر پنج شهر بزرگ لهستان عبارتند از: لودز، کراکوف، وروسلاو، پزنان و گدانسک. جمعیت جوامع لهستانی خارج از کشور 12 میلیون نفر برآورد می شود، و بیشتر آنها در ایالات متحده آمریکا (5.6 میلیون)، کشورهای مستقل مشترک المنافع (2.5 میلیون)، فرانسه (1 میلیون)، آلمان (800،000)، کانادا (790،000)، برزیل (200،000)، استرالیا (150000)، و انگلستان (140000).

اکثریت قریب به اتفاق لهستانی ها کاتولیک رومی، و پس از آن اعضای کلیسای ارتدوکس لهستانی و فرقه های مختلف پروتستان، عمدتاً لوتران هستند. همچنین تعداد کمی از یهودیان و مسلمانان در این کشور حضور دارند. دولت ملی لهستان اولین کشور در مرکز و شرق اروپا بر علیه حکومت کمونیستی بود. این حرکت که به زودی در سراسر منطقه دنبال شد، در اوایل سال 1989 شروع شد، که به نام «مذاکرات میز گرد» در میان مقامات تحت سلطه کمونیست و مخالفان شهرت یافت. در نتیجه، توافق بزرگ بر سر قانونی کردن اتحادیه همبستگی تجاری و توافق برای برگزاری انتخابات آزاد در 4 ژوئن در سال 1989 حاصل شد.

این مقدمه توسعه سیستم حکومتی جدید با اپوزیسیون مجلس قانونی بود. تحولات دیگر شامل تعیین موقعیت ریاست جمهوری در رأس دولت، و مجلس دوم پارلمان یعنی مجلس سنا بود. تمام کرسی ها در انتخابات ماه ژوئن سال 1989 به نمایندگان همبستگی رسید، که اولین دولت غیر کمونیستی را پس از جنگ جهانی دوم در منطقه تشکیل دادند.

لهستان کشوری مستقل و دموکراتیک است که نهادهای آن تحت اصل حاکمیت قانون است. تعدد احزاب سیاسی در سراسر طیف سیاسی وجود دارد؛ پنج حزب یا ائتلاف سیاسی در مجلس کنونی نماینده دارند. جمهوری لهستان دارای قانون اساسی با ترکیبی از الگوهای ریاست جمهوری و پارلمانی است.

مجلس شورای ملی:

متشکل از دو مجلس پارلمانی، Sejm (Seym) و مجلس سنا است و در 2 آوریل، سال 1997 پیش نویس نهایی اولین قانون اساسی پس از کمونیسم را در این کشور به تصویب رساند. پس از تایید اعتبار رفراندوم از طرف دیوان عالی کشور، رئیس جمهور الکساندر کواسنوفسکی[3] آن را به عنوان قانون امضا نمود و قانون اساسی جدید در 17 اکتبر سال 1997به اجرا گذاشته شد.

در این قانون اساسی که تصویب آن مدتها طول کشید، نتیجه چندین سال بحث و مذاکرات فشرده در پنج وزارت خانه در سراسر طیف سیاسی است، دهمین قانون اساسی این کشور از زمان تصویب اولین قانون اساسی لهستان در 3 می 1791 است.

رئیس جمهور

با حق رای همگانی برای یک دوره پنج ساله و حد اکثر برای دو دوره انتخاب می شود. رئیس جمهور فرمانده کل نیروهای نظامی است. رئیس جمهور حق انحلال پارلمان را دارد، در صورتی که قادر به تایید قانون بودجه و تشکیل دولت نباشد. رهبر همبستگی لخ والسا[4] در نوامبر 1990 برای ریاست جمهوری انتخاب شد و دوران او در سال 1995 خاتمه یافت. جایگزین او الکساندر کواسنوفسکی بود، که در اکتبر سال 2000 برای دور دوم انتخاب شد.

مجلس متشکل از Sejm (Seym) با 460 کرسی و مجلس سنا با 100 کرسی است که هر یک برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند.

 

مشاوران ما در مؤسسه مشاوره ای MIE  آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان در رابطه با کشور لهستان و نحوه گرفتن تابعیت لهستان میباشند .مؤسسه مشاوره ای MIE  یکی از خوشنام ترین مؤسسات خاورمیانه با بیش از ده سال سابقه در امر مهاجرت میباشد.

 

[1] Sudety

[2] Rysy

[3] Aleksander Kwaśniewski

[4] Lech Walesa

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *