هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک

هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک چقدر است ؟ هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک یکی از موضوعات مهمی است که ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور دانمارک را به خود مشغول داشته است. از این رو برآن شدیم تا با نگارش مقاله ای در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک به سوالات ذهنی مخاطبان گرامی پاسخ دهیم. چنانچه شما نیز سوالاتی درباره هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک دارید این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید. مشاورین موسسه  مشاوره ای MIE  کوشیده اند تا هرآنچه که خوانندگان گرامی باید درمورد هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک بدانند، تشریح کنند. چنانچه بعد از خواندن این متن خواستار کسب اطلاعات تکمیلی در مورد اخذ اقامت تحصیل در دانمارک بودید با دفاتر همکار موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل فرمایید تا از دانش و تجربیات  کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE بهره مند گردید.

برای پرداختن به مقوله هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک باید ابتدا میان هزینه ی تحصیل و هزینه ی زندگی تفکیک قائل شد. به همین منظور ابتدا مخارج تحصیل کشور را بررسی می کنیم سپس در خصوص هزینه زندگی در دانمارک توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

هزینه تحصیل در دانمارک

دانشجویان بین المللی که از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس هستند می توانند به صورت رایگان به تحصیل در دانمارک بپردازند. همچنین برای افرادی که شرایط زیر را داشته باشند امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد:

 1. اشخاصی که اقامت دائم دانمارک permanent opholdstilladelse دارند.
  2. دارندگان اقامت موقت که قابلیت و صلاحیت اخذ کارت اقامت دائم یا midlertidig opholdstilladelse mmf varigt ophold را دارند.
  3. کودکان تبعه ی کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و سوئیس که بواسطه ی اقامت کاری والدین اقامت موقت دارند.

پیرامون هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک، اما اتباع سایر کشورها باید هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه بین 6 تا 16 هزار یورو، 45 تا 120 هزار کرون پرداخت نمایند. این دانشجویان باید هنگام درخواست ویزای دانشجویی شهریه را پرداخت کرده باشند. دانشجویانی می توانند درخواست ویزا بدهند که از دانشگاه ها، کالج ها و موسسات آموزشی مجاز دانمارک پذیرش داشته باشند و البته اثبات تمکن مالی به جهت تامین مخارج زندگی و تحصیل در طول سال الزامی است. اثبات این امر با ارائه ی نامه ی بانکی از پرینت حساب و گردش حساب فرد متقاضی امکان پذیر می باشد.

بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی

لازم به ذکر است که امکان استفاده از کمک هزینه های مالی و بورس تحصیلی در دانمارک برای دانشجویان غیر دانمارکی وجود دارد. طرح های مختلفی به همین منظور تعریف شده و مورد استفاده ی دانشجویان قرار می گیرد.

 1. طرح Nordplus که مخصوص اتباع کشورهای حوزه ی بالتیک و اسکاندیناوی است.
  2. طرح Erasmus به دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس کمک می کند تا 3 تا 12 ماه از تحصیلشان را در کشور خود به اتمام برسانند.
  3. طرح Erasmus Mundus مشترک با کارشناسی ارشد که برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی قابل دسترسی می باشد که برای رشته های خاصی در مقطع کارشناسی ارشد قابل استفاده است.
  4. طرح بورس تحصیلی دولتی برای تعداد محدودی از دانشجویان واجد شرایط غیر اروپایی توسط موسسات آموزش عالی دانمارک ارائه می شود. شرایط استفاده از این بورسیه به این ترتیب است :

– متقاضی شهروند کشوری غیر از کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه ی اقتصادی اروپا  و سوئیس باشد.
– متقاضی در یکی از مقاطع تحصیلات عالی تمام وقت دانمارک ثبت نام کرده باشد.
– متقاضی دارنده اقامت موقت دانشجویی باشد.

و چنانچه یکی از حالات زیر اتفاق افتاده باشد متقاضی صلاحیت استفاده از این طرح را ندارد:
– در انتظار اخذ پذیرش از موسسه ی آموزش عالی هنری باشد.
– حق قانونی برای استفاده از حقوق شهروندی دانمارک داشته باشد.
– بعنوان کودکی که والدین غیر دانمارکی دارد، زمان اخذ پذیرش به استناد ماده 9 قانون اتباع خارجی در دانمارک اقامت دائم دریافت کرده باشد.
– دانشجویی که برابر قوانین دانمارک محق به استفاده از کمک هزینه های مالی دولتی است.

بورس تحصیل در دانمارک به دو بخش تقسیم می گردد. بورسیه هایی که تمام هزینه تحصیل در دانمارک را در برمی گیرد یا کمک هزینه های تامین مخارج زندگی. تعیین اینکه فرد از کدامیک از این مزایا می تواند استفاده کند با واحد پذیرش دانشگاه می باشد.

هزینه زندگی در دانمارک

اگر بتوانید همانند عادات بومیان دانمارک مسیر رفتن به دانشگاه را با دوچرخه طی نمایید و وعده های غذایی را در منزل میل کنید هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک تا حد زیادی کاهش می یابد. کشور دانمارک جزو کشورهای پرهزینه ی جهان به حساب می آید اما استاندارهای زندگی در بالاترین سطح ممکن است . هزینه ی زندگی شما بسته به شیوه ی امرار معاش و عادات شما بستگی دارد.

به تمامی دانشجویان بین المللی پیشنهاد می شود که در دانمارک حساب بانکی افتتاح نمایند. به این منظور ابتدا باید شماره ی CPR یا شماره شناسایی فرد ارائه شود. همچنین هزینه های تحصیل و زندگی یک سال اقامت فرد در دانمارک باید به حساب مذکور واریز گردد. برای مثال برای پرداخت اجاره بهای مسکن یا پیش پرداخت خوابگاه یا خرید لوازم منزل نیازی به پرداخت وجه نقد نیست . اگر شخصی مشتری یک بانک بزرگ بین المللی باشد می تواند پول خود را به سرعت به حساب صاحب خانه یا فروشنده مذکور منتقل نماید.

شخص باید حساب بانکی خود را در سیستم مالی عمومی دانمارک Nemkonto به ثبت برساند. این عمل به دولت اجازه می دهد به راحتی به حساب شما برای پرداخت حقوق، استفاده از تخفیفات یا کسر مالیات دسترسی داشته باشد.

 میانگین هزینه های زندگی در دانمارک به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن در دانمارک بین 2500 تا 4000 کرون (میانگین یک میلیون و پانصد هزار تومان)
هزینه های بیمه و خدمات درمانی 200 کرون (80 هزار تومان)
هزینه های تلفن همراه و تماس 150 تا 250 کرون (میانگین 80 هزار تومان)
هزینه ی خورد و خوراک 1500 تا 2000 کرون (میانگین 800 هزار تومان)
حمل و نقل و جابجایی 300 کرون (120 هزار تومان)
سایر مخارج شخصی 1000 کرون (450 هزار تومان)

با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک در اختیار شما مخاطبان عزیز قرار داده شد دریافته اید که هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک حتی با وجود امکان استفاده از بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی در مقایسه با کشور های دیگر اتحادیه ی اروپا من جمله اتریش حتی تا 50 درصد بالاتر است. به همین جهت تحصیل در دانمارک گزینه ی مناسبی برای دانشجویانی که قصد دارند با هزینه ی پایین اقامت تحصیلی در اروپا را اخذ نمایند نمی باشد. مشاورینموسسه مشاوره ای MIE به این دانشجویان تحصیل در نظام های تحصیل رایگان در دانمارک وکشورهایی نظیر اتریش یا آلمان را پیشنهاد می کنند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور مد نظر خود از مشورت با مشاورین بهره مند شوید. موسسه مشاوره ای MIE ، با سوابقی درخشان و تجربیاتی ارزنده ی آماده ی راهنمایی شما متقاضیان عزیز می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین این مجموعه تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از مطالب نگارش شده وبسایت رسمی این موسسه در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک استفاده کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *