پذیرش تحصیلی

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی چگونه امکانپذیر است؟ از چه راه هایی می توان پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی دریافت نمود؟ چه کسانی می توانند پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی را دریافت نمایند؟ برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی چه مدارکی باید داشت؟ آیا میدانید چطور پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی دریافت کنید؟؟آیا هدف خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای خارجی را میدانید؟چگونه از دانشگاههای خارجی پذیرش و بورس تحصیلی اخذ نمایید؟آیا پذیرش تحصیلی دارای شرایط خاصی است؟آیا برای اخذ پذیرش تحصیلی مدرک دانشگاهی لازم است؟

آیا پذیرش تحصیلی نیاز به  مدرک زبان دارد؟آیا پدیرش تحصیلی در دانشگاههای خارجی نیاز به آزمون خاصی دارد؟آیا شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است؟هدفتان از پذیرش تحصیلی کسب اقامت دایم یک کشور است؟آیا پذیرش تحصیلی از راههای مهاجرت محسوب میشود؟آیا شما میخواهید از پذیرش تحصیلی به عنوان راهی برای اقامت و مهاجرت استفاده نمایید؟آیا در پذیرش تحصیلی میتوان همراه داشت؟

تحصیل در خارج از کشور ، یکی از مهم ترین مراحل زندگی تحصیلی محققان و دانشمندان و دانشجویان ایرانیست  که در واقع از اهمیت بسیاری برخوردار است . این گفتار تلاش میکند تا مطالب مفیدی در رابطه با  اقدام برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی و هم چنین دریافت بورس تحصیلی را توضیح دهد.اگر شماعزیزان در خصوص پذیرش تحصیلی، مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلی، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی سوالاتی دارید این مقاله به تمامی سوالات شما عزیزان در خصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی پاسخ می دهد.

 • متقاضیان باید اطلاعات کامل و مفیدی درباره پذیرش تحصیلی و اقامت دانشجویی در دانشگاه های ۴ قاره جهان (آسیا ،اروپا ،آمریکا و اقیانوسیه ) و شیوه های اخذ بورس تحصیلی را  داشته باشند. ما شما را راهنمایی میکنیم .وکلای برتر موسسه مشاوره ای MIE شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلیدر تمامی کشورها یاری می نمایند.

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان و محققان علاقه مند به تحصیل در دانشگاههای خارجی کشور خود را ترک کرده و در یکی از دانشگاههای سراسر دنیا مشغول به تحصیل میگردند ،در حال حاضر بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی را ایرانیان تشکیل میدهند. سابقه تحصیلی درخشان ایرانی ها در دانشگاه های غربی به ویژه در آمریکا  و اروپا ، باعث شده تا مراکز علمی در این دو نقطه از دنیا درخواست هی مربوط به  دانشجویان ایرانی را  مورد توجه قرار داده و در برخی از دانشگاه ها مانند استنفورد ، پنسیلوانیا ، چالمرزسوئد ، برکلی و ام آی تی آمریکا ، دانشجویان ایرانی ، در لیست موفق ترین محققان و پژوهشگران خارجی شاغل به تحصیل در این دو قاره  محسوب شوند.

پیروزی ها و  دستاوردهای علمی و تحقیقاتی برتر دانشجویان ایرانی طرف پنجاه سال گذشته، موجب شده تا موسسات علمی غرب ، به ایرانیان نگاه ویژخ ای داشته باشند و پذیرش سالیانه تعداد بالای دانشجوی ایرانی در این موسسات، خود شاهد راستینی  بر توجه به دانشجوی ایرانی است.

واضح است که استعداد و پشتکار  ایرانیان در حوزه های علمی و تحقیقاتی در چند سال اخیر به شدت فزونی یافته به صورتی که اکنون ، بیش از  ۱ درصد تولید علم جهان را در اختیار ما است و در بعضی صنایع چون پتروشیمی و موشکی و هسته ای ، در فهرست ۱۰ کشور اول دارنده تکنولوژی ویژه هست ، آن هم در شرایطی که در وضعیت جنگ  و تحریم اقتصادی به مدت ۳۰ سال را تحمل کرده است.توانایی ایرانیان در دنیا مثال زدنی هست و پروفسور حسابی و پروفسور سمیعی ، از مشایر علمی فخیم کشور ما گویای این حرف هستند.شرایط برای تحصیل و تحقیق برای ایرانیان در سراسر جهان موجود است و این شما هستید که براساس توانمندی و قابلیت و علاقمندی های تحقیقاتی و قابلیت سازگاری با محیط و شرایط نو، بایستی دانشگاه و کشور مورد نظر خود  رابرگزینید.

انتخاب کشور، رشته ودانشگاه ، مسائل مهمی هست که همیشه مورد سوال متقاضیان به تحصیل در خارج از کشور قرار میگیرد چرا که آنها نمیدانند که چطور باید در فرآیند اقدام برای کسب پذیرش تحصیلی ، عملکرد صحیحی داشته باشند تا شانس پذیرش خود رابیشتر نمایند. یا چه طور بورسیه های تحصیلی دریافت کنند تا هزینه های مدت اقامت در خارج  را به شدتپایین بیاورند. هم چنین ، این که کجا اقامت کنند ودر هرکشوری ، با چه موضوعاتی رو به رو هستند ،مساله مهمی هست که باید به آن نظر ویژه ای داشت. وکلای برتر موسسه مشاوره ای MIE شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلی در تمامی کشورها یاری می نمایند.

چه گونه منابع علمی و بورسیه را به دست آورید . چه طور دانشگاه های مورد نظر خود را در کشورهای مختلف پیدا کنید و رشته مربوطه به صنعتی که میخواهید بخوانید  را با علایق و قابلیت های خود وفق دهید،هر یک روش و شیوه ای دارد،از گرفتن آیلتس تا ارسال مدارک و انتخاب دانشگاه و پذیرش و بورسیه ، آن هم برای کشورهای مختلف دنیا.

در این قسمت  مطالبی  ارائه خواهد شد . اما ، از کجا شروع کنیم ؟ خیلی ها میپرسند که برای اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی و یا گرفتن  بورسیه ، چطور آغاز کنیم و چه مراحلی را باید طی نماییم؟ چرا که در قالب سلسه گفتارهای تخصصی ، به صورت ریزتر و دقیق تر ، به مراحل مربوطه برای هر کشور به طور جداگانه  اشاره مینماییم.

هدف از ادامه تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپایی چیست ؟پیش از اقدام برای پذیرش تحصیلی و حتی بورس ، باید به این پرسش  مهم پاسخ بدهید که چرا قصد دارید ادامه تحصیل بدهید . آیا هدف اصلی شما برای ادامه تحصیل مهاجرت است ؟ آیا از پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی به عنوان فرصتی برای اشتغال در کشور مقصد و اخذ اقامت کاری استفاده می نمایید؟

 • این ها چند نمونه از سؤالاتی است که برای متقاضیان تحصیل در اروپا مطرح شده است . پاسخ به هر یک از این سؤالات بسیار متفاوت و گسترده خواهد بود. مثلا اگر قصد گرفتن ویزای شنگن دارید ، میتوانید به جای اقدام کردن برای پذیرش تحصیلی در کشورهای اروپایی سطح بالا، از مجارستان و لهستان و حتی بلاروس ، برای گرفتن پذیرش و ویزا اقدام کنید . یا اگر قصد شما از پذیرش مهاجرت به کشور خارجی است، باید به این موضوع توجه کنید که هرکشوری ، برای مهاجرت قوانین خاص خود ش را دارا است و همه کشورها مهاجر پذیر نیستند و برخی کشورها پناهنده پذیر هستند و اگر قصد اقامت در آنها را دارید ، باید اول کار حرفه ای برای خود دست و پا کنید . به هرحال ، پیش از پذیرش تحصیلی ، حداقل برای ۵ سال آیندهبرنامه ریزی کنید. از ترسیم کردن برنامه ی خود ترسی نداشته باشید .

. برای هر مشکلی ، راه حلی هست هرچقدر که بتوانید برنامه را بنا بر توان مندی ها و تجارب خود بچینید ، عملی شدن برنامه با ضریب بیشتریبه وقوع  میپیوندد .با  این کار احتمال رسیدن به هدف تحصیلی افزایش می یابد .

 • بعضی وقتها برای رسیدن به هدف  ، باید صبور باشید. و خود را به آب و آتش برای اقامت و تحصیل و مهاجرنزنید..بعضی وقت ها .. برای گرفتن یک پذیرش خوب در کشوری خوب ،صبر کردن بهتر است از گرفتن پذیرش از هر دانشگاه و کشوری. همیشه هدف از برنامه تحصیلی را مشخص کنید و با مشاوران مربوطه مشورت کنید .مشاوران برتر موسسه مشاوره ای  MIE شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی در تمامی کشورها یاری می نمایند.
 • دنیای امروز دنیای اطلاعات و ارتباطات است . پذیرفته نیست در این قرن مسیر خود را با اطلاعات ضعیف و غیر شفاف دنبال کنید . پس گام اول ، پاسخ به این سوال هست که هدف از تحصیل در کشورهای اروپایی چیست . کسی که میخواهد کارشناسی ارشد بگیرد و بازگردد در زمینه ای تخصصیخود مشغول به کار شود ، به دنبال کشور خاص و مهاجرت نیست.یا دنبال سوپروایزر برای دکترا در کشوری خاص نمیگردد.

پس هدف ، برنامه های آینده را تقریبا معلوم میکند. برای بسیاری، رفتن به کشوری که از نظر آنها خیلی پیشرفته هست ،بر  درس خواندن در رشته فوق العاده خوب اولویت دارد..

برای برخی دیگر، کشور مقصد در برابر اهمیت رشته ای که تحصیل میکنند،آنقدر مهم نیست. مثلا فردی که دنبال تحصیل در رشته های مربوط به صنایع گاز و پتروشیمی هست ،فرانسه ، آمریکا و نروژ و حتی قطر ، اولویت بیشتری برای تحصیل دارد تا یونان و اسپانیا که شاید کشورهای ارزان تر و زیباتری برای درس و زندگی باشند.

وقتی بین کشور و رشته تحصیلی ، اولویت خود را مشخص کنید ، کار خیلی ساده میشود . انتخاب بین این دو ، اول شاید راحت باشد اما مشورت با خبرگان  این کار ، شما را به این میرساند ، که انتخاب ساده ای نیست .

 • باید توجه کنیم که هر اندازه بتوان با فعالان این حوزه مشورت کرد و با آنها رایزنی نمود ، انتخاب گزینه نهایی ساده تر میشود. پس بعد از این که هدف از تحصیل را مشخص کردید ، گام بعدی ، انتخاب بین رشته تحصیلی مورد نظرو کشور مقصد هست . برای شما رشته تحصیلی خاص مهم هست ، یا تحصیل در دانشگاه خاص در رشته ای ویژه؟ وقتی که تحصیل در یک رشته خاص مد نظر باشد و خیلی دانشگاه خاصی در کشور مقصدهدفتان نباشد، گزینش خیلی سخت نیست .

به هرحال معمولا رشته های دانشگاهی ، در دانشگاه های مختلف با رنکینگ های متفاوت تدریس میشود و شما میتوانید در جاهای مختلف تقاضا کنید . برای این کار باید  وقت و انرژی بیشتری صرف کنید و همواره صبوری را پیشه سازید. انتخاب بین تحصیل در دانشگاه خیلی خوب در رشته های مختلف یا تحصیل در دانشگاهی خاص در هر رشته ای ، موضوع مهمی است که باید به آن توجه نمایید.

 • اگر هدف از تحصیل برای شما مهاجرت است، باید بدانید ، که هر کشوری در دنیا مهاجر پذیر نیست .چراکه کشوری مانند فنلاند، حتی افریقای جنوبی و کره جنوبی، مهاجر پذیر نیستند و شما برای اقامت ، بایستی ۵ سال در این کشورها  کارکنید و مالیات بپردازید . اما  به طور مثال کشور نیوزلند کلا مهاجر پذیر تخصصی و عمومی میباشد و شانس افراد برای گرفتن اقامت دائم پس از اتمام تحصیل بالاتر میباشد.
 • اگر هدف از تحصیل ، فقط یافتن شغل خاصی است ، باید قبل از ورود به کشور مقصد،به شرکتهای کاریابی در آن کشور  در ارتباط باشید.
 • شاید مجبور باشید چند ماهی بیکار باشید . البته به این موضوع توجه کنید که با ویزای تحصیلی ، شما میتوانید پارت تایم کار کنید و یا این که کارفرمایی بیابید که در خواست تبدیل ویزای تحصیلی شما را به کاری یکساله به اداره مهاجرت کشور مقصدتان بدهد. یادگیری زبانی غیر از زبان انگلیسی ، به هدف شما بستگی دارد.مشاوران برتر موسسه مشاوره ای MIE شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی در تمامی کشورها یاری می نمایند.

اگر مصود شما فنلاند و اسپانیا هستند ، قطعا باید فنلاندی و اسپانیولی را یاد بگیرید. یادگیری این زبان ها غیر ممکن نیست و شما باید یکسال در تهران یا مراکز استان ها به یادگیری این زبان هابپردازید تا پس از رفتن ، با مشکل مواجه نشوید .

 • یادگیری زبان روسی یا سوئدی که در دنیا ، طرفدار زیادی ندارد ، فقط براساس هدف تحصیلی شما معلوم می شود. بدون شک یادگیری زبان آلمانی و اسپانیولی که مخاطب زیادی در اروپا و آمریکا دارد ،از یادگیری زبان روسی یا یونانی که مخاطب کمی دارد،بهتر هست . پس یادگیری زبان غیر انگلیسی باید براساس نیاز و علاقه ی شما باشد.
 • به این مساله توجه کنید که شاید  شما به زبان هلندی علاقه ای نداشته باشید ، اما وقتی در کشور هلند پذیرش تحصیلی دریافت میکنید و به زبان انگلیسی درس میخوانید، به دلیل شباهت فراوان هلندی با انگلیسی ، اتوماتیک وار به یادگیری این زبان علاقه مند میشوید و این زبان را یاد میگیرید.
 • هر شخصی که از یکی از دانشگاه های ایران مدرک ( لیسانس ، فوق لیسانس ) را اخذ نموده است،میتواند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه های خارج از کشور انجام دهد ، اما روند اقدام به پذیرش(Apply)دانشگاه های بین المللی در مقاطع گوناگون نسبت به هر به دانشگاهی و کشور و شهری متفاوت است که با مراجعه به سایت دانشگاه ها در هرسال ومطالعه نیازمندی ها (Requirements)از نحوه و شرایط آنها آگاه خواهیدگشت..

مدارک مورد نیاز برای اقدام به پذیرش (Apply):

مدرک بین المللی زبان:مثلا در زبان انگلیسی نمره یکی از آزمونهای TOEFL  یا IELTS برای اقدام به پذیرش دوره کارشناسی

قبولی در آزمون های خاص:به طور مثال آزمون GRE Generalبرای دانشگاه های آمریکا و دانشگاه های کانادا و سایر کشورها یا آزمون GMAT برای رشته های مدیریت.

مدارک تحصیلی : مدرک کارشناسی برای پذیرش کارشناسی ارشد یا دکترای پیوسته ، مدرک کارشناسی ارشد برای پذیرش دکترا ، رزومه ی علمی تحقیقاتی و کاری در این زمینه ها، ریز نمرات تحصیلی برای دانشجویان سال آخر، ریز نمرات  تا اخرین نمره ترم جاری ، توصیه نامه از اساتید و نامه ای که انگیزه ی شما را از تحصیل مشخص نماید.

زمان مناسب برای اقدام به پذیرش (Apply)  : چنانچه شما میخواهید در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در خارج از کشور شروع کنید باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی کامل نموده باشید.اصولا دانشگاه ها در دونوبت پاییز و بهار برای پزیرش اقدام مینمایند که نسبت به دانشگاه و کشور مهلت متفاوتی دارند .

 • از آنجا که نتایج آزمون های بین المللی زبان خارجه و همچنینGRE General معمولا چند هفته پس از آزمون قابل ارسال به دانشگاه ها میباشد اکیدا تاکید میکنیم که تا قبل از آبان ماه سال جاری این آزمونها را سپری نمایید.مهلت  دانشگاه های مختلف برای ارسال مدارک متفاوت است ، امامعمولا  دانشگاه های کانادا و آمریکا مدارک را بین ۶ تا ۹ ماه قبل از شروع تحصیل  از شما میخواهند تا برای آنها بفرستید.
 • بسیاری از دانشجویان در زمان ارسال مدارک هنوز فارغ التحصیل نشده،به همین دلیل، اصولا دانشگاه ها به شما این امکان را میدهندکه مدرک گواهی پایان دوره از مقطع قبلی را قبل از شروع یا بعد از شروع به تحصیل به واحد ثبت نام دانشگاه بدهید.مشاوران برتر موسسه مشاوره ای MIE شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی در تمامی کشورها یاری می نمایند.

در نتیجه لازم نیست که حتما فارغ التحصیل شده باشید بلکه  میتوانید در پایان  سال آخر تحصیلی مدارک خود را ارسال نمایید. بدیهی است که قبل از شروع تحصیل در دانشگاه خارجی باید از دانشگاه فعلی فارغ التحصیل شده باشید.

اما بصورت کلی اگر بخواهیم پاسخ بدهیم، همه ی دانشگاه های دنیا ، از شما مدرک زبان مانند ایلتس را میخواهند تا راجع به سطح زبان  شما اگاه بوده و آن را سنجیده باشند. البته استثناء هم وجود دارد مثل اینکه : ۱- در دانشگاههایی که زبان آنها  انگلیسی است تحصیل کرده باشید ،  از ارائه مدرک زبان معاف هستید.

افرادی که حداقل یک مقطع تحصیلی در دانشگاهی که زبان رسمی تدریس در آن انگلیسی هست ، گذرانده باشند. ۲- دانشگاه هایی که زبان رسمی کشور آنها  انگلیسی باشد.

به هر حال پیشنهاد میکنیم که آیلتس ۶٫۵  را داشته باشید آن هم از نوع آکادمیکاینکه شما به کجای دنیا میخواهید برای تحصیل بروید به هدف گذاری اولیه شما برمیگردد ،شاید برای شما خنده دار به نظر برسد که برخی که آمریکا را برای تحصیل انتخاب نمیکنند چرا که مشکلات ویزای امریکا را برای خانوده ی خود در نظر میگیرند.

بعضی هم ، اروپا را به خاطر نزدیکی به ایران انتخاب میکنند.خیلی از مردم هم کشورهای آسیایی را انتخاب مینمایند.به هرصورت این که کدام کشور برتر است مستقیما  به شرایط شما در ارتباط است ونسخه کلی نمیتوان داد.

بنابراین برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی ، از ترجمه رسمی مدارک تحصیلی تا یافتن سوپروایزر و دانشگاه و انتخاب رشته ودریافت ویزا نکته زیاد است. ضمنا برای پذیرش همسر هم میتوانید اقدام نمایید اما کشورها در این زمینه هم شرایط خاص خودشان را دارند.آگاه باشید که گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی و حتی ویزای کشور مورد نظرتان،ضمانتی برای گرفتن ویزا برای همسر و همراهانتان ایجاد نمیکند و شرایط خودش را دارد.موسسه ی مشاوره ای MIE معتبرترین موسسه مشاوره ایخاورمیانه با بهره از برترین مشاوران و کارشناسان مهاجرتی شما عزیزان را درخصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی در تمامی کشورها یاری می نمایند.شما میتوانید با تماس با موسسه مشاوره ای MIE برترین موسسه ی مشاوره ای خاورمیانه از مشاوره ی تخصصی مشاوران ما استفاده کرده و راهی صحیح را برای پذیرش تحصیلی انتخاب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *